28 C
New York
Friday, July 19, 2024

Buy now

8 pjesë të trupit që nuk duhet t’i prekni kurrë

- Advertisement -

Duart tona janë të mbushura me mikrobe që përhapen në pjesë të tjera të trupit, dhe në disa raste  ato gjithashtu mund të mbledhin dhe më shumë mikrobe, të cilat më pas u transmetohen njerëzve të tjerë. Këto zakone dëmtojnë shëndetin tuaj dhe të tjerëve që ju rrethojnë.

Për të mirën e shëndetit tuaj, më poshtë abcnews.al do ju tregojë 8 pjesë të trupit që nuk duhet t’i prekni me duar.

Mbani duart larg fytyrës

Nëse shihni me vëmendje në një kafene, do të shikoni shumë njerëz që mbështesin fytyrën në duart e tyre. Por nëse nuk po e lani fytyrën ose nuk përdorni krem hidratues, mos e prekni atë më duar. Duart përmbajnë vajra që mbyllin poret dhe përkeqësojnë aknet. Mikrobet në gishtat tuaj mund ta përkeqësojnë këtë efekt. Nëse keni puçrra, është një arsye më tepër pse nuk duhet ta prekni fytyrën.

Mbani duart larg syve

Sytë janë jashtëzakonisht të ndjeshëm. Jo vetëm prekja e tyre mund të fusë mikrobe, por gjithashtu rrezikoni të fusni aksidentalisht mikro-grimca papastërtie, të cilat shkaktojnë acarim. Nëse duhet të prekni sytë, lani duart mirë përpara. Rezistojini dëshirës për të fërkuar sytë, pasi kjo me kalimin e kohës mund të shkaktojë rrudha dhe rrathë të zinj.

Mbani duart larg veshëve

Brendësia e veshëve tanë është shumë delikate dhe priret të dëmtohet, prandaj duhet t’i rezistoni dëshirës për të kruar thellë duke nxjerrë dyllin. Lëkura që vesh kanalin e veshit tuaj është shumë e hollë dhe i nënshtrohet mikro-lotëve.

Mbani duart larg hundës

Brendësia e hundës suaj përmban bakteret e veta të shëndetshme. Duke futur gishtat në hundë, ju fusni brenda baktere të tjera që mund të shkaktojnë infeksion. Për më tepër, duart do të marrin bakteret e hundës dhe do të përhapen përreth, gjë që është shumë problematike gjatë sezonit të dimrit.

Mbani duart larg gojës

Goja përmban deri në 72 lloje bakteresh. Shumica e tyre janë të padëmshme, dhe disa janë të dobishme për shëndetin oral. Por shtimi i mikrobeve shtesë nga duart tuaja, prish ekuilibrin e gojës dhe mund t’ju sëmurë, informon abcnews.al. Por nëse tashmë jeni sëmurë, prekja e gojës mund të bëjë që mikrobet të transferohen nga ju te personat e tjerë. Mbani duart larg gojës për të minimizuar këto rreziqe.

Mbani duart larg vitheve

Prekja e zonës tuaj anale është një mënyrë e përhapjes së mikrobeve, përfshirë ato të rrezikshmet.

Sipas Glenner Richardson, drejtor i mikrobiologjisë dhe laboratorëve të kimisë analitike në Microban, ju duhet të mbani duart larg vitheve tuaja. Kontakti me zonën anale të trupit mund të lehtësojë transferimin e një organizmi rezidencial normal të traktit gastrointestinal përmes duarve që prekin, drejtpërdrejt ose indirekt, gojën ose sytë, ku bëhet një agjent infeksioni”, thotë ai.

Mbani duart larg kërthizës

A e dini që kërthiza është pjesa më e pisët e trupit tuaj? Aty gjendet një popullatë me baktere. Është e paarritshme për t’u larë, prandaj është me kaq shumë papastërti. Forma e kërthizës tuaj e bën të lehtë mbledhjen e mikrobeve, të cilat mund të shkaktojnë erë të fortë. Mos e prekni kërthizën tuaj, pasi mund të merrni infeksione të rënda.

Mbani duart larg thonjve tuaj

Nën thonjtë e duarve dhe këmbëve, jeton një sasi e pabesueshme papastërtish dhe bakteresh. Edhe larja mirë e mirë e duarve nuk do t’i pastrojë mikrobet, sipas BBC, prandaj mjekët dhe infermierët mbajnë doreza. Njerëzit që zgjedhin të ngacmojmë thonjtë me duar, mund të marrin grimca bakteresh. Përpiquni të mos i prekni thonjtë tuaj, pasi nuk është e shëndetshme.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit