-0.3 C
New York
Wednesday, November 29, 2023

Buy now

Ukraina rrëzon shumicën e dronëve rusë nga sulmi i fundit

Ushtria ruse nisi një seri sulmesh me dronë dhe raketa kundër Ukrainës të premten dhe të shtunën, duke goditur Odesën. Zyrtarët thanë se dronët morën një rrugë indirekte për të arritur në Kiev për të provuar të mashtrojnë mbrojtjen ajrore ukrainase.

“Sulm ajror natën. Kyiv nuk kishte përjetuar një sulm kaq të fuqishëm që nga pranvera. Armiku nisi një sulm masiv, të kombinuar duke përdorur drone dhe raketa”, tha Serhii Popko, kreu i administratës ushtarake të Kievit, në Telegram dhe përkthyer nga ukrainishtja.

Duke përdorur termin nënçmues “rashistë”, afërsisht që do të thotë “racist rus”, Popko tha se rusët fillimisht hodhën drone sulmuese, veçanërisht municione breshërie Shahed të prodhuara nga Irani, në disa grupe nga drejtime të ndryshme drejt Kievit. Dronët e armikut morën një rrugë indirekte drejt kryeqytetit.

“UAV-të e rashistëve iu desh të kapërcenin një rrugë të vështirë me një gjatësi prej gati 1000 kilometra”, vazhdoi Popko.

Kjo valë e sulmit u pasua nga raketat e lëshuara nga anët e avionëve, duke përfshirë bombarduesin strategjik Tu-95MS.

Në total, ushtria ukrainase tha se 29 nga 38 dronët që u lëshuan të premten dhe të shtunën u kapën.

Fatkeqësisht, njerëzit u vranë, tha Popko. Në lagjen Shevchenkivskyi të Kievit, copa të “raketave raciste” vranë dy persona dhe plagosën një tjetër, raporton UPI.

Autoritetet lokale thanë se një civil u plagos në qytetin e Odesa pasi sulmet ruse dëmtuan infrastrukturën energjetike dhe një ndërtesë administrative.

Dhe dy ndërtesa u dëmtuan në rajonin e Chernihiv.

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha të shtunën se pret t’i thotë presidentit rus Vladimir Putin se “duhet të tërheqë trupat” nga Ukraina, por paralajmëroi se “Gjermania është një fuqi e mesme”.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky falënderoi të shtunën ushtrinë ukrainase për përgjimin e dronëve rusë dhe falënderoi Gjermaninë, Finlandën dhe Lituaninë për paketat e reja të ndihmës.

“Mbrëmë pothuajse 30 ‘Shaheds’ u shkatërruan në qiellin tonë. Falënderoj të gjithë ushtarët e grupeve të zjarrit celular, aviacionin e forcave tona ajrore dhe trupat raketore kundërajrore,” tha Zelensky në një video-mesazh të postuar në X të Shtunën. “Saktësia juaj, djema, është fjalë për fjalë jetë për Ukrainën”.

 

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit