19.2 C
New York
Thursday, April 25, 2024

Buy now

U kritikua për pamjen, aktorja e famshme diagnostikohet me sëmundjen e rrallë

- Advertisement -

Aktorja e famshme Amy Schumer ka zbuluar së fundmi se është diagnostikuar me sindromën Cushing, e cila shkaktohet nga një sasi e tepërt e kortizolit të hormonit të stresit në trup.

Shtimi në peshë dhe presioni i lartë i gjakut janë ndër simptomat, të cilat mund të jenë fatale nëse nuk trajtohen.

“Kanë qenë disa javë jo të mira për mua dhe familjen time”, u shpreh ajo. “Përveç frikës për shëndetin tim, më duhej të isha edhe në kamera duke lexuar komentet në internet. Por faleminderit Zotit për këtë. Sepse kështu kuptova se diçka nuk shkonte”.

“Kështu që zbulova se kam llojin e Cushing-ut që do të largohet vetë, ishte lajmi më i madh që mund të imagjinohej”, shtoi Schumer.

Sindroma Cushing më së shpeshti prek të rriturit, zakonisht të moshës 30 deri në 50 vjeç. Trajtimet ndryshojnë në varësi të asaj që e shkakton një pacient të përjetojë sindromën, sipas Mayo Clinc.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit