22.7 C
New York
Monday, May 20, 2024

Buy now

Trump fiton primaret në Karolinën e Jugut, mund lehtësisht Nikki Haley në shtetin e saj

- Advertisement -

Donald Trump mundi lehtësisht Nikki Haley-n në garën republikane të Karolinës së Jugut të shtunën, duke zgjatur serinë e tij të fitoreve ndërsa marshon drejt një nominimi të tretë radhazi presidencial, ku kërkon një revansh ndaj presidentit demokrat, Joe Biden.

Ish-presidenti ishte favorizuar gjerësisht për të fituar shtetin jugor, pavarësisht nga litania e tij e akuzave penale dhe statusi i Haley-t si një vendas i Karolinës së Jugut, i cili fitoi dy mandate si guvernator, shkruan Reuters.

Fitorja e madhe forcoi thirrjet nga aleatët e Trump që Haley, sfiduesi i tij i fundit i mbetur, duhet të largohej nga gara.

Por Haley, e cila i tejkaloi pritshmëritë e bazuara në sondazhet e opinionit, këmbënguli në mënyrë sfiduese se ajo do të luftonte të paktën gjatë “Super të Martës” më 5 mars, kur republikanët në 15 shtete dhe një territor amerikan do të votojnë.

Trump fitoi me 59.8% mbështetje kundrejt 39.5% për Haley me 99% të votave të pritshme të numëruara.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit