14.6 C
New York
Wednesday, April 24, 2024

Buy now

Tri zakone të mëngjesit që përmirësojnë punën dhe lumturinë tuaj

- Advertisement -

Shkencëtarët dhe CEO-t njësoj kanë lavdëruar përfitimet e vendosjes së një rituali në mëngjes herët për të nisur ditën. Por mëngjeset janë të vështira. Mund të jetë shumë joshëse të shtypni “snooze” në alarmin tuaj kur mendimet për gjithçka që duhet të bëni gjatë ditës ju vërshojnë në mendje, ose jeni komod nën një grumbull batanije, veçanërisht gjatë dimrit, kur mëngjeset janë më të ftohtë, më të errët dhe më të zymtë.

Por hulumtimet kanë treguar se një rutinë e vazhdueshme e mëngjesit mund të zvogëlojë stresin, të rrisë nivelet tuaja të energjisë dhe të përmirësojë produktivitetin tuaj në punë. Nëse doni të kultivoni një rutinë të mëngjesit para punës dhe nuk dini nga të filloni, merrni parasysh këto tri praktika të rekomanduara nga psikologët.

Vendosni një qëllim për ditën

Lista juaj e detyrave mund të bëjë më shumë dëm sesa mirë, paralajmëron psikologia Jessica Jackson. Kontrollimi i postës elektronike, kalendarit ose listës së detyrave tuaja menjëherë pasi zgjoheni “e fillon ditën me një shënim stresues dhe i thotë trurit tuaj të kalojë në modalitetin e alarmit,”, Në vend të kësaj, Jackson u rekomandon të gjithë klientëve të saj të fillojnë ditën e tyre me një meditim qëllimi: duke marrë disa minuta për t’u ulur në heshtje, për të marrë disa frymë thellë dhe për të zgjedhur një fjalë të vetme ose fjali, që të jetë “ylli i tyre i veriut” për ditë.

“Mund t’i thoni vetes, ‘Qëllimi im për sot është të ndihem i suksesshëm’ ose ‘Dua të jem rehat sot’ dhe mendoni se çfarë mund të arrini realisht në 24 orët e ardhshme për t’u ndjerë kështu, shpjegon Jackson. Vendosja e një qëllimi çdo mëngjes përpara punës mund t’ju ndihmojë të përafroni më mirë veprimet tuaja me vlerat tuaja, të qëndroni të fokusuar në prioritetet tuaja dhe, më e rëndësishmja, të emocionoheni për ditën në vazhdim, në vend që të ndaleni në çdo detyrë që ju duhet të përfundoni atë ditë, Jackson thotë.

Zgjidhni një ritual offline

Shkëputja nga teknologjia në mëngjes është rindezja më e mirë që mund t’i jepni trurit tuaj, thotë Debbie Sorensen, një psikologe me bazë në Denver. Shikimi i telefonit ose kompjuterit tuaj menjëherë pasi zgjoheni, përgatit trurin tuaj për shpërqendrim dhe mund të shkaktojë reagimin tuaj ndaj stresit nëse shihni ose lexoni diçka negative, thekson Sorensen. Në vend të kësaj, gjeni një aktivitet jashtë linje që ju ngarkon, si leximi, shkrimi në një ditar, shëtitja ose ndjekja e një klase stërvitjeje. Përfitimet e kryerjes së një aktiviteti relaksues dhe jashtë linje në mëngjes do të zgjasin gjatë gjithë ditës, thotë Sorensen, sepse ju po e filloni ditën e pushimit duke u ndjerë “më i bazuar dhe i ngarkuar”.“Kjo ju jep energji të qëndrueshme për t’ju ndihmuar të keni fuqi gjatë ditës dhe të mbani nën kontroll stresin,” shton ajo.

Bëni mëngjeset tuaja argëtuese

Argëtimi është një pjesë kritike, por e nënvlerësuar e ekuacionit të mirëqenies, thotë Laura Pendergrass, një psikologe industriale që këshillon kompanitë e Fortune 500. Gjeni një gjë të vogël që do t’ju bëjë të qeshni ose buzëqeshni si pjesë e rutinës suaj të mëngjesit, thotë Pendergrass, për të rritur endorfinën dhe për të vendosur një ton pozitiv për ditën tuaj.

“Kujdesi për veten në formën e argëtimit është po aq i rëndësishëm sa çdo gjë tjetër që bëjmë për t’u kujdesur për veten”. “Ne e njohim rëndësinë e pushimit për fëmijët dhe e ndërtojmë atë në kohën e tyre të shkollës, por harrojmë rëndësinë e lojës si të rritur”, shton Pendergrass.

“Na takon ne të krijojmë mundësitë tona të pasurimit për të bërë diçka argëtuese ose krijuese dhe për të injektuar ngjyra në atë që përndryshe mund të ishte një ditë gri”, thekson ajo.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit