21.3 C
New York
Monday, May 27, 2024

Buy now

Thellohet kriza te Liverpooli, edhe asistenti i Kloppit rezulton pozitiv me Covid-19

- Advertisement -

Asistenti i Liverpool-it, Pep Lijnders, ka rezultuar pozitiv me Covid-19, duke e vënë në dyshim të mëtejshëm ndeshjen e së enjtes në Kupën Carabao kundër Arsenalit.

Lijnders ka qenë në detyrë të përkohshme të Liverpool-it ndërsa Jurgen Klopp është në izolim dhe do të priste një konferencë shtypi të mërkurën në mëngjes në mungesë të menaxherit të Liverpool-it.

Ajo konferencë shtypi u anulua, me Liverpool që konfirmoi se Lijnders kishte kthyer një test pozitiv.

Liverpool zyrtarisht kërkoi që ndeshjen e parë gjysmëfinale të Kupës Carabao të së enjtes kundër Arsenalit të shtyhej pasi raste të tjera të Covid-19 brenda skuadrës detyruan anulimin e stërvitjes të martën.

Një deklaratë e Liverpool-it të mërkurën thoshte: “Klubi i futbollit Liverpool mund të konfirmojë se Pepijn Lijnders ka kthyer një test të dyshuar pozitiv për COVID-19, duke ndikuar më tej në përgatitjet e klubit për ndeshjen e së enjtes në Carabao Cup me Arsenalin.

“Si pasojë shtesë, konferenca e planifikuar për shtyp sot në mëngjes për të parë ndeshjen është anuluar.

“Asistent menaxheri duhej të merrej me detyrat e medias para ndeshjes në Qendrën e Trajnimit AXA në vend të Jürgen Klopp, i cili po vazhdon të izolohet pasi ka rezultuar pozitiv me virusin javën e kaluar.

“Megjithatë, Lijnders gjithashtu regjistroi një test pozitiv të martën vonë në mbrëmje, që do të thotë se ai tani ka kaluar gjithashtu në izolim.

“38-vjeçari kishte marrë drejtimin e përkohshëm të Liverpool-it për ndeshjen e fundjavës në Chelsea në mungesë të Klopp dhe ishte vendosur të vazhdonte në krye në Emirates Stadium të enjten.

“Rezultati i testit të Lijnders vjen si shtesë e një numri të rasteve të dyshuara pozitive midis lojtarëve dhe stafit të futbollit të regjistruar më herët të martën, gjë që detyroi anulimin e seancës stërvitore të planifikuar të ditës.

“Si pasojë e shpërthimit dhe pezullimit të përgatitjeve, si dhe sëmundjeve dhe lëndimeve të tjera të regjistruara brenda skuadrës, klubi paraqiti një kërkesë në EFL për shtyrjen e ndeshjes së së enjtes me Arsenalin, me lajmin për rezultatin pozitiv të Lijnders. vijnë pas paraqitjes së kërkesës.

“Rezultati i këtij aplikimi është ende në pritje.”

Trajneri i Liverpool-it, Jurgen Klopp dhe tre lojtarët – Alisson Becker, Roberto Firmino dhe Joel Matip – u detyruan të humbin barazimin 2-2 të së dielës ndaj Chelsea, pasi rezultuan pozitivë.

Liverpool ishte pa gjithsej nëntë lojtarë për ndeshjen në Chelsea për shkak të sëmundjes dhe lëndimit, dhe më pas ka humbur Mohamed Salah, Naby Keita dhe Sadio Mane në detyrën e Kupës së Kombeve të Afrikës.

Kërkesa për një shtyrje do të ngrejë gjithashtu një pyetje në lidhje me ndeshjen e raundit të tretë të Kupës FA të së dielës në shtëpi ndaj Shrewsbury.

Ndeshja e kthimit e gjysmëfinales së Kupës Carabao në Anfield është planifikuar për më 13 janar. 

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit