2.7 C
New York
Thursday, February 22, 2024

Buy now

Taksistët serbë në veri vëzhgojnë policinë

Por të njëjtat po i përdorin edhe taksistët me tabela të Beogradit të cilët vijnë edhe nga Serbia.

Disa kompani taksie serbe, të cilat veprojnë ilegalisht në veri të vendit, po i shfrytëzojnë këto radio-lidhje dhe grupet në viber për të përcjell çdo lëvizje të Policisë së Kosovës që operojnë në katër komunat veriore por edhe pikat kufitare, Bërnjak e Jarinjë.

Tëvë1 ekskluzivisht mëson se pjesë e vozitësve të këtyre taksive, janë edhe persona të afërt me Millan Radojiciq, të cilin e informojnë Radojiçiqin për çdo lëvizje në këtë pjesë të Republikës së Kosovës.

Përveç kësaj, ngasës të kompanive taksie nga Beogradi, ka persona që janë të dënuar për vepra penale nga institucionet e drejtësisë së Kosovës.

Këto grupe, në detaje tregojnë vendndodhjen e zyrtarëve policor kur vendosen në pikat statike.

Nuk ka më

Pompa e Nishit, tuba të gjatë, po kryejnë kontroll

Varrezat turke, ndalojnë nga drejtimi KM

Ata nuk janë më në lagjen e Boshnjakëve

Patrulla matanë rrugës Pompat Nish – KM

Ata ndalojnë në palestër drejt kodrës

 

     

Se këto veprimtari të kundërligjshme janë duke vepruar, e ka konfirmuar edhe zëvendësdrejtori i Policisë për rajonin e veriut, Veton Elshani, ai thotë se kanë pas takim edhe me komunën e Mitrovicës së veriut.

“Ne kemi pas disa takime me komunën, me zyrtarët komunal dhe me grup të taksive, që t’iu bëhet një zgjidhje atyre, paraprakisht të regjistrohen, si biznese pastaj ti kenë vend-parkingjet e tyre gjitha këto të tjerat ka mbetur të definohet ditëve në vijim sa i përket asaj, ka grupe nëpër rrjete sociale, që lajmërojnë për policinë, po nuk është diçka e jashtëzakonshmen, nuk paraqet problem për neve, i dimë ato grupe” , ka thënë Elshani për Tëvë 1.

Sipas kryesuesit të kuvendit komunal, Nexhat Ugljanin, në Mitrovicë të veriut veprojnë rreth 70 taksi ilegal me tabela të Serbisë, sipas tij, brenda 15 ditësh, do të merret vendimi për regjistrimin e këtyre taksive në tabela RKS.

“Qysh po veprojnë komunat e tjera, shumë shpejt do të veprohet edhe në komunat veriore, sepse zbatimi do të vjen pas 15 dite në pjesën veriore ku ata janë të obligueshëm menjëherë me fillu regjistrimin e kerreve, nuk do të parkohen ku dëshirojnë ata, por kemi caktu tri vende ku do ta kenë vendin për parking… grupet kriminale me influencë është punë e policisë, sigurisht do të ndërmarrin hapat konkrete” , thotë ai.

Tëvë1 ka siguruar edhe fotografi të cilat i dërgojnë në grupet e tyre, pikat statike ku qëndrojnë Policia e Kosovës gjatë kontrolleve të veturave.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit