27.3 C
New York
Wednesday, July 24, 2024

Buy now

Sopjani: Ka pasur imamë që e kanë politizuar çështjen e besimit fetar

- Advertisement -

Njohësi i çështjeve politike, Shkëlzen Sopjani, ka thënë se shoqëria kosovare në përgjithësi është tolerante dhe se besimet fetare nuk ndikojnë shumë në kontekstin negativ.

Sopjani në Debat Plus, tha se megjithatë në të kaluarën ka pasur prijës fetarë të cilët kanë tentuar ta politizojnë çështjen e besimit.

Po ashtu, ai tha se shumë shqiptarë kanë shkuar të luftojnë në vendet arabe për shkak të ndikimit sipas tij të disa imamëve.

“Ka pasur imam tendencë me dalë përtej çështjes fetare dhe me politizu çështjen e besimit. Në 2014-15, për kokë banori kemi qenë njëri prej vendeve relativisht të madh të njerëzve që kanë marrë pjesë në ISIS, kjo ka qenë si rezultat i rekrutimeve prej disa imamëve në disa xhami. Këtu ë shoh fajin te bashkësia islame, të jetë më aktive të kyqet në debat.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit