-0.3 C
New York
Wednesday, November 29, 2023

Buy now

Simptomat e kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera

Zbulimi në fazat e hershme është thelbësor për trajtimin e kancerit të gjirit, ashtu si çdo lloj tjetër kanceri, prandaj duhen identifikuar sa më herët simptomat e tij.

Më poshtë  do t’ju njohim me 5 simptoma të kancerit të gjiri që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera

Ndryshimet në nishane, apo dalja e një nishani të ri: kanceri i lëkurës është ai që është i lidhur me ndryshimin e nishaneve, por sipas studimeve ndryshimet e tyre lidhen edhe me kancerin e gjirit. Një studim që zgjati për 18 vjet dhe që përfshinte 89.902 gra, të moshës 40-65 vjeç u konstatua se rreth 5.956 gra që kishin nishane të çuditshme ishin prekur dhe nga kanceri i gjirit.

Kollë e vazhdueshme dhe fyt i ngjirur: kur kanceri i gjirit arrin deri në mushkëri, ai ju jep kollë të vazhdueshme dhe ngjirje zëri që vazhdon për një kohë të gjatë. Statistikisht, në rreth 60-70% të rasteve të pacientëve me kancer, kanceri i gjirit iu është përhapur dhe në mushkëri.

Probleme me fshikëzën dhe lëvizjen e zorrëve: gratë që vuajnë nga kanceri i gjirit pësojnë ndryshime hormonale që shkatojnë tharje të uretrës dhe mospërmbajtje në urinim. Mund të rezultojë që urina të rrjedhë edhe gjatë kollitjes apo teshtitjes. Kanceri i gjirit shkakton lëvizje të parregullt të zorrëve dhe probleme me tretjen gjithashtu, shkruan living.

Lodhje e pashpjegueshme: kjo është simptoma më e zakonshme për të gjitha llojet e kancerit. Nëse ndiheni të lodhur edhe pas gjumit, nëse keni ndryshime emocionale dhe gjendje ankthi apo depresioni konsultohuni me mjekun.

Dhimbje në pjesën e pasme të kurrizit: shpesh kanceri i gjirit përhapet edhe tek kockat dhe shkakton dhimbje tek brinjët. Nëse vëreni dhimbje të tilla apo gunga të forta rreth zonës së gjoksit, konsultohuni me mjekun.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit