Simptomat e kancerit që mund t’i zbuloni gjatë frymëmarrjes, 5 shenjat që duhet të kontaktoni mjekun

Kanceri i kokës dhe qafës është përgjegjës për më shumë se 4000 vdekje në vit në MB, sipas shifrave nga Cancer Research UK. Ka mbi 12,000 raste në vit, ndaj është e rëndësishme të njihen shenjat e sëmundjes, shkruan The Sun. Kanceri i laringut është një kancer vdekjeprurës që prek qafën.

Mjekët e përgjithshëm aktualisht u kërkohet të marrin në konsideratë kancerin e laringut vetëm nëse dikush ka ngjirurit e zërit të vazhdueshëm ose një gungë të pashpjegueshme në qafë.

Por ka disa simptoma të tjera të sëmundjes për të cilat njerëzit duhet të jenë të vetëdijshëm. Një simptomë mund të ndikojë në mënyrën se si merrni frymë. Sipas faqes së internetit të NHS, frymëmarrja e zhurmshme është shenjë e kancerit.

Simptoma të ngjashme që duhet t’i kushtoni vëmendje:

  • ndryshime në zë si ngjirja e zërit të vazhdueshëm
  • vështirësi ose dhimbje gjatë gëlltitjes
  • gulçim
  • kollë e vazhdueshme
  • një gungë ose ënjtje në qafë

Trajtimet kryesore për kancerin e fytit përfshijnë radioterapi, kirurgji, kimioterapi dhe ilaçe të synuara për kancerin, sipas NHS. Plani juaj i trajtimit do të varet nga faza e kancerit. Nëse jeni të shqetësuar për ndonjë nga simptomat, duhet të bëni një takim me mjekun tuaj të përgjithshëm./abcnews.al