26.7 C
New York
Friday, June 14, 2024

Buy now

Shtatë arsyet kryesore pse ju bien flokët

- Advertisement -

Rënia e flokëve është një proces normal dhe natyral. Ne humbasim nga 50 deri në 100 fije floku në një ditë. Por nëse vini re se po ju bien shumë flokë, ka mundësi që të ketë një problem tjetër.

Këtu janë shtatë arsyet kryesore pse ju bien flokët.

Lexo Edhe:

1. Nuk po hani mjaftueshëm proteina

Proteina ndihmon në ndërtimin e flokëve. Nëse ju mungojnë proteinat, flokët tuaj mund të ndalojnë së rrituri dhe mund të vëreni se po ju bien flokët më shumë se zakonisht. Gratë kanë nevojë për rreth 46 gram proteina në ditë. Rekomandohet që të hani një shumëllojshmëri ushqimesh për të marrë mjaftueshëm proteina, jo vetëm mish.

2. Mungesa e hekurit

Vegjetarianët ose njerëzit që përpiqen të kufizojnë marrjen e mishit mund të luftojnë me mungesën e hekurit dhe mungesa e hekurit mund të shkaktojë rënie të flokëve. Prandaj, përfshini ushqime të pasura me hekur në dietën tuaj. Këto janë ushqime si patatet e ëmbla, soja, thjerrëzat, spinaqi etj.

3. Jeni nën stres të madh

“Situatat jashtëzakonisht stresuese mund të shkaktojnë rënie të flokëve gjashtë javë deri në tre muaj pas një ngjarjeje stresuese,” tha dermatologia Elizabeth B. Houshmand. Lajmi i mirë është se shumica e flokëve do të rriten normalisht pas reduktimit të stresit, megjithëse kjo mund të zgjasë deri në një vit.

4. Përdorni një rregullues flokësh ose hekur për kaçurrela

Përdorimi i rregullt i një tharëse flokësh, rregullues flokësh ose kaçurrela mund të ndikojë negativisht në flokët tuaj dhe mund të shkaktojë rënie të flokëve. “Nxehtësia shumë e lartë nga tharëset e flokëve dhe të ngjashme mund të çojë në thyerje”, tha Houshmand.

5. Sapo keni lindur

Gjatë shtatzënisë, trupi kalon nëpër shumë ndryshime. Kjo ndryshon edhe nivelin e estrogjenit, i cili ndër të tjera bën që flokët të mos ju bien gjatë shtatzënisë. Por pas lindjes, ju mund të filloni të humbni flokët. Fatkeqësisht, nuk ka zgjidhje të shpejtë për këtë, por me kalimin e kohës, flokët do të rriten përsëri.

6. Keni problem me tiroiden

Tiroidja është përgjegjëse për rregullimin e funksioneve të rëndësishme trupore si ciklin menstrual, rrahjet e zemrës dhe temperaturën e trupit. Një problem me këtë gjëndër jetike mund të ndikojë në shumë aspekte të shëndetit tuaj, duke përfshirë flokët tuaj, thotë Houshmand.

Nëse vëreni rënie anormale të flokëve, bisedoni me mjekun tuaj për të kontrolluar tiroiden tuaj.

7. Filluat të merrni një ilaç të ri

Disa ilaçe mund të çojnë në rënie të flokëve, thotë Houshmand. Për të zbuluar nëse ilaçi juaj është përgjegjës për rënien e flokëve, lexoni paralajmërimet në etiketën e tij dhe kontrolloni nëse humbja e flokëve është një nga efektet anësore. Por në asnjë mënyrë nuk duhet të ndaloni marrjen e ilaçeve pa konsultim paraprak me mjekun.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit