9.3 C
New York
Tuesday, March 28, 2023

Buy now

Shpenzoni më pak energji elektrike: Bojlerin pastrojeni së paku një herë në vit

Bojlerët elektrikë për një orë shpenzojnë 2 kWh. Nëse çdo ditë punon dy orë e gjysmë, në muaj shpenzon rreth 150 kWh.

Për dallim nga aparatet e tjera, ai nuk do të shpenzojë më pak nëse e mbani të fikur, sepse uji do të duhet të ngrohet përsëri kur të ndizet, transmeton Telegrafi.

Fikeni vetëm kur nuk do të keni nevojë për ujë të ngrohtë për një kohë të gjatë.

Shumica e bojlerëve kanë një temperaturë të paracaktuar dhe për të kursyer para, vendoseni termostatin në ngrohje ekonomike (temperatura midis 50 dhe 60°C).

Mbinxehja e ujit në 75 ose 85°C shkakton konsum më të lartë të energjisë elektrike dhe formimin e gurëve. Për këtë arsye ngrohësi i ujit duhet të mirëmbahet rregullisht, gjegjësisht ngrohësi i ujit dhe ngrohësi duhet të pastrohen të paktën një herë në vit.

Fëshfëritja dhe gumëzhitja kur është ndezur është një shenjë se ka peshore në ngrohës që duhet pastruar.

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit