9.3 C
New York
Saturday, April 20, 2024

Buy now

Sfidat që e presin BE-në gjatë vitit 2022

- Advertisement -

Në vitin 2022, Bashkimi Evropian duhet të përballet me disa nga sfidat më të vështira me të cilat përballet, nëse dëshiron të bëhet ndonjëherë fuqia gjeopolitike që liderët e tij dëshirojnë aq dëshpërimisht të jetë.

Pandemia e Covid-19 i ka lënë përpjekjet për të krijuar një Evropë globale më bindëse në kurriz – pikërisht në momentin kur politika globale e dy viteve të fundit ka krijuar një mori problemesh për bllokun. Këto do të përkeqësohen vetëm nëse nuk ndërmerren veprime të menjëhershme.

Nëse është një krizë migracioni në kufirin e bllokut me Bjellorusinë; ngritja ushtarake ruse në kufirin e Ukrainës dhe antagonizmi i shteteve anëtare si Lituania dhe Estonia; ose kërcënimet tregtare kineze, BE-së i duhet shumë një strategji për t’u marrë me botën përtej kufijve të saj, përpara se këto çështje hibride të pushtojnë dhe dobësojnë unionin, shkruan CNN.

Nga Komisioni janë bërë propozime të guximshme që teorikisht mund të shkojnë në një farë mënyre për zgjidhjen e këtyre problemeve.

Për agresionin rus dhe çështje të tjera ushtarake, BE-ja ka propozuar njësi të vendosjes së shpejtë të përshtatura për misione specifike, duke reduktuar mbështetjen te NATO dhe SHBA për të mbrojtur kontinentin.

Sa i përket Kinës, Brukseli po përpiqet të kundërshtojë iniciativën gjigante të infrastrukturës globale të Pekinit duke ofruar alternativa investimi. Vitet e fundit, BE-ja është përpjekur të ecë në një litar thuajse të pamundur, duke ruajtur një partneritet ekonomik me Kinën, duke mos larguar një SHBA gjithnjë e më shumë kundër Pekinit.

Vitet e Trump-it e bënë Evropën plotësisht të vetëdijshme se nuk mund të përballonte të mbështetej tërësisht tek Amerika si aleate. Duke balancuar këtë marrëdhënie midis Uashingtonit dhe Pekinit, Brukseli ndoshta besonte me naivitet, do ta pengonte BE-në të shtypej midis dy fuqive.

Shumica e zyrtarëve evropianë pajtohen se sfidat me të cilat përballet BE-ja duhet të adresohen, por realiteti i përpjekjes për të arritur një politikë të jashtme të përbashkët ka qenë jashtëzakonisht i vështirë për një bllok prej 27 vendesh me prioritete të ndryshme të brendshme.

“Ndërsa BE-ja merr shumicën e vendimeve të saj të mëdha mbi baza super-shumicë, shtetet anëtare kanë qenë gjithmonë shumë ngurruese për të hequr dorë nga fuqia e tyre e vetos mbi politikën e jashtme”, tha R. Daniel Kelemen, Kryetar Jean Monnet në Politikat e Bashkimit Evropian në Universitetin Rutgers. .

Rrjedhimisht, çdo politikë e jashtme e përbashkët e BE-së është në mëshirën e shteteve anëtare individuale, të cilët ushtrojnë veto që bllokojnë unanimitetin, të cilat ata janë shumë të lumtur t’i përdorin.

Vende si Hungaria dhe Polonia, të cilat kanë qenë në hapin e mbrapshtë të Brukselit për politika antidemokratike, anti-BE, kanë fuqinë për të kontrolluar çdo politikë kuptimplote të BE-së në hakmarrje ndaj kërcënimeve për të hequr fondet ose heqjen e të drejtave të votës.

Kjo krijon një problem të ri për Brukselin, pasi rivalët si Rusia dhe Kina mund “të merren drejtpërdrejt me qeveritë kombëtare, duke i bërë ato në thelb një kalë të Trojës brenda BE-së, agjentë të regjimeve armiqësore”, thotë Kelemen.

Andrius Kubilius, ish-kryeministri i Lituanisë dhe eurodeputeti aktual, vë në dukje se Kremlini në veçanti e shfrytëzon këtë duke kërkuar të “forcojë marrëdhëniet me shtetet anëtare individuale” dhe jo me institucionet e BE-së — sepse institucionet janë pothuajse gjithmonë më të ashpër se kryeqytetet kombëtare.

Megjithatë, dhimbjet e kokës në çështjet e jashtme me të cilat përballet BE-ja janë më të mëdha se mosmarrëveshjet midis shteteve anëtare.

“Mënyra se si është krijuar BE-ja aktualisht e pengon atë që të adresojë krizat me të cilat përballemi,” tha Sophie in ‘t Veld, një eurodeputete liberale holandeze.

“Komisioni mund të marrë iniciativën, siç bëri me Covid, duke çuar në një rezultat pozitiv. Por për çështjet e jashtme, [ai] është plotësisht në dorë të shteteve anëtare që nuk kanë as një mandat për të dalë me [një] pan -Vizioni evropian”, shtoi ajo.

Çështja e mbështetjes së Komisionit të BE-së tek shtetet anëtare del shpesh kur flitet me zyrtarë aktualë dhe të mëparshëm. Ata theksojnë se presidentja aktuale e Komisionit, Ursula von der Leyen, e mori vendin e punës vetëm si rezultat i një shakaje.

“Ajo nuk ishte zgjedhja e parë e partisë së saj, gjë që e kufizoi pavarësinë e saj që në fillim,” tha Julian King, një ish-komisioner. “Ajo është më e varur nga kryeqytetet, veçanërisht nga Berlini dhe Parisi. Për fat të keq, nuk ka aq shumë stabilitet politik në asnjërin prej tyre sa ka pasur më parë.”

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit