28.9 C
New York
Thursday, June 13, 2024

Buy now

Selimi: Prokuroria dhe Gjykata Speciale janë të afërta, do të studiohet si dështim i rëndë

- Advertisement -

Ish-zv/ministri i Jashtëm, Petrit Selimi, ka komentuar zhvillimet në Gjykatën Speciale të Hagës.

Ai e ka vënë theksin te afërsia që kanë Prokuroria e Specializuar dhe Gjykata Speciale.

Sipas tij, ky fakt do të studiohet si dështim i rëndë i drejtësisë tranzicionale.

“Një (nga shumë) problemet me Dhomat e Specializuara, është mungesa e distancës së “krahëve” ndërmjet Prokurorisë dhe Gjykatës. Prokurori dhe shefi i gjykatës madje kanë konferenca të përbashkëta për shtyp. Dhomat e ndryshme janë shumë të afërta me njëra-tjetrën. Do të studiohet si një dështim i rëndë i drejtësisë tranzicionale”, ka shkruar Selimi.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit