30.1 C
New York
Saturday, June 22, 2024

Buy now

Qytetarët që kanë paguar për rrymën në veri deri në vitin 2012 s’do të kompensohen

- Advertisement -

Qytetarët e Republikës së Kosovës që kanë paguar për rrymën e shpenzuar nga serbët në veri deri në vitin 2012 nuk do të kompensohen.

Avokati i Popullit, Naim Qelaj, dhe shoqëria civile kanë bërë me diej se qytetarët e Kosovës e kanë humbur të drejtën e tyre ligjore për kompensim të këtyre faturave.

Kjo pasi ligji përcakton se periudha retrospektive e kompenzimit nuk mund të shkojë përtej pesë viteve.

“Në raport me shkeljen e të drejtave të qytetarëve, në këtë rast të konsumatorëve, shkeljet kanë ndodhur në çdo moment kur ka pasur faturim të kësaj natyre”, ka thënë Avokati i Popullit për “Radion Evropa e Lirë”.

Njëtë mëndon edhe Gëzim Shala nga Instituti i Kosovës për Drejtësi.

“Nëse flasim për borxhet përpara vitit 2012, sipas Ligjit për marrëdhënie të detyrimeve, tanimë kjo kërkesë është parashkruar [v.j. vjetruar] dhe nuk ka më mjet juridik për ta fituar në gjykatë. Në situatën në të cilën jemi, kjo e drejtë tanimë është e humbur”, është shprehur Shala.

Sipas REL, nga 1 qershori i këtij viti do të nisë kompensimi i vetëm për faturat e paguara nga viti 2012 deri më 2017.

Procesi i kompenzimit do të zgjasë deri në vitin 2030.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit