28.2 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Së paku 60 të vdekur nga vërshimet në Afganistan

- Advertisement -

Të paktën 60 persona kanë vdekur dhe më shumë se 100 janë plagosur pas përmbytjeve në veri të Afganistanit.

Vendi është goditur nga reshje jashtëzakonisht të mëdha gjatë javëve të fundit, me përmbytjet që kanë vrarë më shumë se 100 njerëz që nga mesi i prillit, shkruan BBC.

Abdul Mateen Qani, një zëdhënës i ministrisë së brendshme të Afganistanit, tha për BBC se më shumë se 200 njerëz kanë mbetur të bllokuar brenda shtëpive.

Rreth 2000 shtëpi, tre xhami dhe katër shkolla u dëmtuan gjithashtu.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit