11.2 C
New York
Wednesday, February 28, 2024

Buy now

“S’e keni ditë që po e desovranizoni vendin” – Matoshi i thotë Mujës së VV-së

Analisti Halil Matoshi ka vazhduar të hedh kritika ndaj qeverisë në lidhje me Asociacionin.

Matoshi në emisionin Politiko në Kanal ka përmendur draft statutin ku sipas qeveria nuk e ka ditur që në këtë mënyrë po e desovranizon vendin derisa ka theksuar se rendi kushtetues është shkelur.

“Asociacioni ka filluar në momentin kur ju me Elbert Krasniqin keni shpallë atje nënshkrim peticioni sepse zgjedhjet mbahen, asambleistët e krijojnë kuvendin themelues dhe e bëjnë Asocioacionin me desovranizim total të shtetit. Problemi është që Gjykata Kushtetuese me marrëveshjen e 13-tës ka qenë alfa dhe omega me e  vlerësu asociacionin ose mundësinë e devijimit ose mundësinë e rritjes së kompetencave  kurse sot ka thënë nuk është Gjykata Kushtetuese, me draftin e ri të zotërit Kurti thotë por është një përfaqësues Bashkimit Evropian. Kjo është desovranizim zotëri Muja, por ju edhe këtë nuk e keni ditë. Rendin kushtetues dhe ligjor e bën Kosova draft statutin përkatësisht ekipi menaxhues i Asociacionit.”

Këto kritika i ka hedhur poshtë deputeti Muja duke thënë se janë tërësisht të pavërteta.

“Këto janë tërësisht të pavërteta. Ekipi menaxhues  që tha duhet me e  bë, e di se kush është ekipi menaxhues. Është dakordu ekipi menaxhues  në vitin 2015 dhe ka qenë kjo deputetja e Vuçiqit.”

Kjo deklaratë është ndërprerë nën tensione nga Matoshi duke thënë se me këto deklarata Muja po hyn në spekulime.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit