11.4 C
New York
Sunday, April 14, 2024

Buy now

Schallenberg: Dialogu Kosovë-Serbi, çelësi i zhbllokimit të derës së BE-së

- Advertisement -

Ministri për Evropë dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare i Austrisë, Alexander Schallenberg, tha se 16 vjet nga pavarësia, Austria vazhdon të qëndrojë me Kosovën.

Ai ka shkruar në platformën ‘X’, për takimin që ka pasur me ministren e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, e cila po vazhdon vizitën në Austri.

“Me kënaqësi e mirëpres Gërvalla-Schwarz në Vjenë. 16 vjet nga pavarësia, ne vazhdojmë të qëndrojmë fort pranë Kosovës”, ka shkruar ai.

Sipas tij, “angazhimi konstruktiv nga të dyja palët në dialogun Kosovë-Serbi është çelësi për zhbllokimin e derës së BE-së”.

Ndërkaq sot gjatë ditës, Gërvalla tha se e njoftoi homologun austriak rreth proceseve të brendshme politike në vend, duke prezantuar progresin e arritur në demokratizim, sundim të ligjit, rritje ekonomike, respektim të të drejtave të njeriut, liri të mediave dhe infrastrukturë moderne për investime ndërkombëtare.

“Temë tjetër me rëndësi e diskutuar mes dy mistrave ishte edhe informimi në detaje rreth veprimeve destabilizuese të Serbisë, si sulmi në Banjskë, sulmi ndaj KFOR-it dhe veprimeve tjera që rrezikojnë paqen dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor”, thuhej në njoftimin e ministrisë së Jashtme të Kosovës.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit