29.5 C
New York
Monday, July 15, 2024

Buy now

Sa përqind e veshjeve tona i veshim në të vërtetë?

- Advertisement -

68% e rrobave mbeten në dollap

Studimi, i kryer në 20 vende të ndryshme mbi 18,000 njerëz, tregon se francezët veshin vetëm 32% të rrobave të tyre. Të tjera fustane, bluza dhe pantallona të tjera mbeten të grumbulluara në fund të dollapëve tanë pa e parë kurrë dritën e ditës. Megjithatë, ato duhet të paketohen në mënyrë që të rifitojnë favorin në sytë tanë! Është turp që disa artikuj janë të preferuar, ndërsa të tjerët duken më pak në modë pas disa muajsh. Pranoje, të ka ndodhur që të gjeje edhe një veshje të blerë me zbritje, nga e cila nuk kishe asnjë dobi veçse “sepse nuk e di kurrë” ose “sepse ishte në -70%”. Edhe nëse shifrat e Francës nuk janë për t’u lavdëruar, ato janë larg Belgjikës dhe Italisë, ku vetëm 12 deri në 19% e dhomës së zhveshjes është në lojë. Vendet veriore si Rusia dhe Suedia performojnë mirë, pasi kanë më pak se 10% të veshjeve të papërdorura.

Nëse doni të ndryshoni trendin, ja disa këshilla për të hequr qafe blerjet e panevojshme.

Bëni një riorganizim midis dy stinëve

Midis rrobave pranverë/verë dhe rrobave të vjeshtës/dimrit, disa pjesë mund të rrëshqasin nën radar. Nëse i ripaketoni rrobat sipas sezonit, do t’ju inkurajojë që t’i hiqni rregullisht rrobat dhe t’i ndërroni vendin. Ky truk ju lejon të kapni pjesët, t’i shihni ato në një dritë të re dhe të imagjinoni një mënyrë të re për t’i kombinuar ato.

Rregulli 12 muaj

Për të zbrazur rregullisht dollapin tuaj, një auditim i dollapit çdo vit është një mënyrë e mirë për të rrëmuar veshjet tuaja. Kështu, pjesët që nuk janë veshur në gjashtë muajt e fundit mund të mbahen për një “shans të dytë”. Nga ana tjetër, ato që nuk i kemi marrë për më shumë se dymbëdhjetë muaj mund të mos e kenë më vendin e tyre në dollap./abcnews.al/

 

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit