12.2 C
New York
Sunday, June 4, 2023

Buy now

Eric Schmidt: Inteligjenca artificiale mund të vërë jetën e njerëzve në rrezik ekzistencial

 

Duke folur në samitin e Këshillit të CEO të Wall Street Journal në Londër, Schmidt tha se ishte i shqetësuar se inteligjenca artificiale mund të përbënte një “rrezik ekzistencial”.

“Rreziku ekzistencial përcaktohet kolektivisht kur shumë njerëz lëndohen ose vriten,” tha Schmidt, duke folur në një konferencë në Londër.

“Ka skenarë, ku këto sisteme do të jenë në gjendje të gjejnë shfrytëzime në hapësirën kibernetike ose të zbulojnë lloje të reja biologjie. Tani, kjo është fantazi, por ky arsyetim është i vërtetë. Dhe kur kjo të ndodhë, ne duam të jemi gati dhe të sigurohemi që këto gjëra të mos përdoren nga njerëzit e këqij”.

Schmidt, i cili ishte shefi ekzekutiv i Google nga viti 2001 deri në 2011, nuk kishte një pikëpamje të qartë se si duhet të rregullohej inteligjenca artificiale, por tha se ishte një “çështje më e gjerë për shoqërinë”. Megjithatë, ai tha se nuk ka gjasa që një agjenci e re rregullatore të krijohet në SHBA për të rregulluar inteligjencën artificiale.

Së fundi, vihet re se Schmidt ishte anëtar i Komitetit të Sigurisë Kombëtare për inteligjencën artificiale në SHBA, i cili në vitin 2019 nisi një rishikim të teknologjisë, duke përfshirë një kuadër të mundshëm rregullator. Paneli publikoi gjetjet e tij në vitin 2021, duke paralajmëruar se SHBA ishte e përgatitur në mënyrë joadekuate për epokën e inteligjencës artificiale.

 

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit