24.2 C
New York
Sunday, June 23, 2024

Buy now

Rusia: Franca po përgatitet të dërgojë trupa në Ukrainë

- Advertisement -

“Raportet rreth përgatitjes së Francës për të dërguar trupa në Ukrainë janë konfirmuar”.

Kështu u shpreh zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, shkruan Tass.

“Po vjen konfirmimi për raportet se Franca po përgatitet të dërgojë trupat e saj në Ukrainë. Dëshiroj të theksoj se ne njoftuam raporte të tilla më 3 prill. Edhe pse Parisi po përpiqet të fshehë përfshirjen e ushtarëve të tij profesionistë në konflikt, regjimi i Kievit po promovon qëllimisht zhvillime të tilla në mënyrë që të pretendojë edhe një herë mbështetje të gjerë ndërkombëtare dhe të forcojë fushatën e tij të dështuar të mobilizimit,” theksoi diplomatja.

Zakharova vuri në dukje dokumentet e nënshkruara nga Alexander Syrsky, komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës, të cilat u japin instruktorëve francezë të drejtën ligjore për të vizituar qendrat e trajnimit të ushtrisë ukrainase.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit