4 C
New York
Sunday, February 25, 2024

Buy now

Rrëzohet avioni amerikan në Mesdheun Lindor, pesë ushtarë të vdekur

Të paktën pesë pjesëtarë të personelit ushtarak amerikan humbën jetën pasi një avion amerikan u rrëzua në Mesdheun lindor gjatë një stërvitje stërvitore, siç njoftoi Komanda Evropiane e SHBA (EUCOM).

EUCOM nuk specifikoi llojin e avionit ose nga po fluturonte, por Shtetet e Bashkuara kanë vendosur një grup sulmues aeroplanmbajtës në rajon për shkak të luftës Izrael-Hamas.

“Gjatë një misioni rutinë të karburantit ajror si pjesë e stërvitjes ushtarake, një avion ushtarak amerikan me pesë pjesëtarë të shërbimit u rrëzua në Detin Mesdhe. Të pesë anëtarët e shërbimit në bordin e avionit u vranë”, tha EUCOM në një deklaratë.

Uashingtoni ka nxituar mbështetjen ushtarake për Tel Avivin dhe ka forcuar forcat e tij në rajon, duke përfshirë aeroplanmbajtësen USS Gerald R. Ford dhe anije të tjera luftarake pasi grupi i Hamasit sulmoi Izraelin më 7 tetor, duke vrarë rreth 1200 njerëz.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit