8.1 C
New York
Friday, April 19, 2024

Buy now

Rita Ora, Dua Lipa dhe Bebe Rexha nominohen të trija në “iHeartRadio Music Awards 2024”

- Advertisement -

Kushner, Doechii, Doja Cat, Drake, Dua Lipa, Fall Out Boy, Foo Fighters, Grupo Frontera, Ice Spice, Jelly Roll, Jung Kook, Karol G, Lil Durk, Luke Combs, Megan Moroney, Metro Boomin, Miley Cyrus, Morgan Wallen, Noah Kahan, Olivia Rodrigo, Paramore, Peso Pluma, Rema, Selena Gomez, Shakira, SZA, Taylor Swift, The Weeknd, Tyla, Usher, dhe Yng Lvcas.

Të nominuara për çmime në këtë mbrëmje të madhe vjetore janë edhe tri muzikantet e suksesshme shqiptare me famë botërore: Rita Ora, Dua Lipa dhe Bebe Rexha.

Dua Lipa është nominuar në tri kategori, për çmimet “Kënga më e mirë e vitit”, “Videoja muzikore më e mirë e vitit” për “Dance The Night” nga filmi “Barbie”, dhe “Teksti më i mirë i vitit” për tekstin e këngës “Houdini”.

Ndërsa, Rita Ora është nominuar për çmimin “Kënga më e mirë ritmike e vitit” për këngën e saj “Praising You” në bashkëpunim me FatBoy Slim, e cila njëherësh është pjesë e albumit të saj “You and I”.

Kurse shqiptarja tjetër e famshme Bebe Rexha është nominuar gjithashtu për një çmim dhe gjendet në të njëjtën kategori me Dua Lipën. Ajo është nominuar për çmimin “Videoja muzikore më e mirë e vitit” për klipin e këngës “I’m Good (Blue)” në bashkëpunim me David Guettan.

Telegrafi ju sjell më poshtë listën e plotë të nominimeve për ‘iHeart Radio Muic Awards 2024’:

Kënga e vitit:               

“Calm Down” – Rema and Selena Gomez
“Creepin’” – Metro Boomin with The Weeknd and 21 Savage
“Cruel Summer” – Taylor Swift
“Dance The Night” – Dua Lipa
“Fast Car” – Luke Combs
“Flowers”- Miley Cyrus
“Kill Bill” – SZA
“Last Night”- Morgan Wallen
“Paint The Town Red” – Doja Cat
“vampire” – Olivia Rodrigo

Kënga pop më e mirë e vitit:

“Calm Down” – Rema and Selena Gomez
“Cruel Summer” – Taylor Swift
“Flowers”- Miley Cyrus
“Kill Bill” – SZA
“vampire” – Olivia Rodrigo

Artisti më i mirë pop i vitit:

Doja Cat
Miley Cyrus
Olivia Rodrigo
SZA
Taylor Swift

Artisti më i mirë i vitit:

Drake
Jelly Roll
Luke Combs
Miley Cyrus
Morgan Wallen
Olivia Rodrigo
Shakira
SZA
Taylor Swift
Usher

Duo/Gropi më i mirë i vitit:

(G)I-DLE
Blink-182
Dan + Shay
Fall Out Boy
Foo Fighters
Jonas Brothers
Måneskin
OneRepublic
Paramore
Parmalee

Bashkëpunimi më i mirë:

“All My Life” – Lil Durk ft. J. Cole
“Barbie World (with Aqua)” Nicki Minaj and Ice Spice
“Boy’s a liar Pt.2” – PinkPantheress and Ice Spice
“Calm Down”- Rema & Selena Gomez
“Creepin’” – Metro Boomin with The Weeknd and 21 Savage
“Good Good” – Usher, Summer Walker and 21 Savage
“Rich Flex” – Drake and 21 Savage
“Thank God” – Kane Brown and Katelyn Brown
“Tomorrow 2” – GloRilla with Cardi B
“TQG” – Karol G and Shakira

Artisti i ri më i mirë pop:

David Kushner
Doechii
Jelly Roll
Rema
Stephen Sanchez

Kënga country më e mirë e vitit:

“Fast Car” – Luke Combs
“Heart Like A Truck” – Lainey Wilson
“Last Night” – Morgan Wallen
“Rock and A Hard Place” – Bailey Zimmerman
“Thank God” – Kane Brown and Katelyn Brown

Artisti country më i mirë i vitit:

Jason Aldean
Jelly Roll
Lainey Wilson
Luke Combs
Morgan Wallen

Artisti i ri country më i mirë i vitit:

Corey Kent
Jackson Dean
Jelly Roll
Megan Moroney
Nate Smith

Kënga hip-hop më e mirë e vitit:

“All My Life”- Lil Durk ft. J. Cole
“fukumean”- Gunna
“Just Wanna Rock” – Lil Uzi Vert
“Rich Flex” – Drake and 21 Savage
“Tomorrow 2”- GloRilla with Cardi B

Artisti hip-hop më i mirë i vitit:

21 Savage
Drake
Future
Gunna
Lil Durk

Artisti i ri hip-hop më i mirë i vitit:

Doechii
Ice Spice
Lola Brooke
Sexyy Red
Young Nudy

Kënga R&B më e mirë e vitit:

“Creepin’”- Metro Boomin with The Weeknd and 21 Savage
“CUFF IT”- Beyoncé
“Good Good” – Usher, Summer Walker and 21 Savage
“On My Mama” – Victoria Monét
“Snooze”- SZA

Artisti R&B më i mirë i vitit:

Beyoncé
Brent Faiyaz
Chris Brown
SZA
Usher

Artisti më i mirë afrikan:

Burna Boy
Rema
Tems
Tyla
Wizkid

Artisti i ri R&B më i mirë i vitit:

Coco Jones
Fridayy
Kenya Vaun
October London
Victoria Monét

Kënga më e mirë e zhanrit Alternative e vitit:

“Lost” – Linkin Park
“Love From The Other Side” – Fall Out Boy
“One More Time”- Blink-182
“Rescued”- Foo Fighters
“This Is Why”- Paramore

Artisti më i mirë e zhanrit Alternative i vitit:

Blink-182
Fall Out Boy
Foo Fighters
Green Day
Paramore

Artisti i ri më i mirë i vitit i zhanreve Rock dhe Alternative

Bad Omens
HARDY
Jelly Roll
Lovejoy
Noah Kahan

Kënga Rock më e mirë e vitit:

“72 Seasons” – Metallica
“Dead Don’t Die”- Shinedown
“Lost” – Linkin Park
“Need A Favor” – Jelly Roll
“Rescued” – Foo Fighters

Artisti Rock më i mirë i vitit:

Disturbed
Foo Fighters
Jelly Roll
Metallica
Shinedown

Kënga më e mirë ritmike e vitit:

“10:35”- Tiësto ft. Tate McRae
“Baby Don’t Hurt Me” – David Guetta, Anne-Marie and Coi Leray
“Padam Padam” – Kylie Minogue
“Praising You” – Rita Ora ft. Fatboy Slim
“Strangers” – Kenya Grace

Artisti më i mirë i zhanrit Dance:

Anabel Englund
David Guetta
Illenium
Kylie Minogue
Tiësto

Kënga më e mirë e vitit e zhanrit Latin Pop/Urban:

“La Bachata” – Manuel Turizo
“La Bebe (remix)” – Yng Lvcas and Peso Pluma
“Lala”- Myke Towers
“Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53”- Shakira and Bizarrap
“TQG”- Karol G and Shakira

Artisti më i mirë i vitit e zhanrit Latin Pop/Urban:

Bad Bunny
Feid
Karol G
Manuel Turizo
Shakira

Artisti i ri më i mirë i vitit e zhanrit Latin Pop/Urban:

Bad Gyal
GALE
Mora
Yng Lvcas
Young Miko

Kënga regjionale/meksikane më e mirë e vitit:

“Bebe Dame”- Fuerza Regida and Grupo Frontera
“Ella Baila Sola” – Eslabon Armado and Peso Pluma
“Indispensable” – Carin León
“Qué Onda Perdida” – Grupo Firme ft. Gerardo Coronel
“Qué Vuelvas”- Carin León and Grupo Frontera

Artisti më i mirë i zhanrit regjional/meksikan:

Calibre 50
Carin León
El Fantasma
Grupo Frontera
Peso Pluma

Artisti i ri më i mirë i zhanrit regjional/meksikan:

Gabito Ballesteros
Gerardo Coronel
Grupo Frontera
Junior H
Peso Pluma

Artisti K-pop më i mirë i vitit:

(G)I-DLE
Jung Kook
NCT Dream
Seventeen
Stray Kids

Kënga K-pop më e mirë e vitit:

“Bouncy (K-Hot Chilli Peppers)” – ATEEZ
“Cupid (Twin Version)”- FIFTY FIFTY
“S-Class” – Stray Kids
“Seven” Jung Kook ft. Latto
“Super Shy” – NewJeans

Artisti i ri K-pop më i mirë i vitit:

BOYNEXTDOOR
NewJeans
RIIZE
xikers
ZEROBASEONE

Producenti i vitit:

Kid Harpoon
Dan Nigro
Rob Bisel
Carter Lang
Jack Antonoff

Tekstshkruesi i vitit:

Jack Antonoff
Ashley Gorley
Aldae
Michael Ross Pollack
J Kash

Teksti më i mirë: 

“Dial Drunk”- Noah Kahan
“Flowers”- Miley Cyrus
“Greedy”- Tate McRae
“Houdini”- Dua Lipa
“Is It Over Now? (Taylor’s Version)”- Taylor Swift
“Last Night”- Morgan Wallen
“Lovin On Me”- Jack Harlow
“Nonsense”- Sabrina Carpenter
“Paint The Town Red”- Doja Cat
“vampire”- Olivia Rodrigo
“Water”- Tyla
“What Was I Made For?”- Billie Eilish

Videoja muzikore më e mirë:

“3D”- Jung Kook ft. Jack Harlow
“Dance The Night”- Dua Lipa
“FLOWER”- JISOO
“Flowers”- Miley Cyrus
“I’m Good (Blue)” – Bebe Rexha and David Guetta
“Kill Bill”- SZA
“La Bebe (Remix)”- Yng Lvcas and Peso Pluma
“Paint The Town Red”- Doja Cat
“Seven”- Jung Kook ft. Latto
“TQG”- Karol G and Shakira
“vampire”- Olivia Rodrigo
“What Was I Made For?”- Billie Eilish

Çmimi ‘Social Star Award’:

Alex Warren
David Kushner
Flyana Boss
Gracie Abrams
Jessie Murph
Megan Moroney
Natalie Jane
Noah Kahan

Albumi më i mirë debutues:

GOLDEN – Jung Kook
In Pieces- Chlöe
Layover – V
Lucky- Megan Moroney
Mirror – Lauren Spencer Smith
My 21st Century Blues – Raye
Religiously – Bailey Zimmerman
Snow Angel – Reneé Rapp
Tyler Hubbard – Tyler Hubbard

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit