11.4 C
New York
Sunday, April 14, 2024

Buy now

Renault gradualisht po zbulon modelin e veturës që do ta pasojë Kadjarin

- Advertisement -

SUV-i i ri është në fazën përfundimtare të zhvillimit, është “maskuar” dhe nisur për testim në rrugët evropiane.

Renault Austral, i cili do të pasojë Kadjar-in që po largohet, është në fazat e fundit të zhvillimit, thonë prodhuesi francez.

Renault sqaron se para fillimit zyrtar të shitjeve të modelit të ri, janë kryer teste të gjera në automjetet e para prej muajsh për të siguruar cilësinë dhe besueshmërinë më të lartë.

Testet e qëndrueshmërisë bëjnë të mundur kontrollin e besueshmërisë dhe jetëgjatësisë së komponentëve të ndryshëm. Ndër to është një motor i ri me të cilin është pajisur SUV australian dhe mbi të cilin është përdorur për herë të parë në Renault.

Në këtë fazë testimi, një flotë prej qindra automjetesh do të përshkojë dy milionë kilometra, thotë kompania.

SUV i ri do të udhëtojë nëpër Francë, Spanjë, Gjermani dhe Rumani për të kontrolluar korrektësinë e vlerave të marra më parë. Kështu, 900 shoferë do të përshkojnë 600 mijë kilometra në kushte reale në rrugë të hapur dhe 1,400,000 kilometra të tjera në pistë garash.

Këto teste, ndër të tjera, do të bëjnë të mundur kontrollin e cilësimeve të platformës së re CMF-CD3, sistemet e asistencës në drejtimin e automjetit, izolimin e zërit.

Motori i ri me tre cilindra turbo 1200 cm3 prodhon 130 kuaj fuqi në 4500 rpm, ndërsa në 1750 rpm zhvillon një çift rrotullues prej 230 Nm.

Ky motor me injeksion të drejtpërdrejtë është bërë prej alumini për të reduktuar peshën e tij. Përdor teknologjinë e hapjes së valvulave të ndryshueshme për të reduktuar konsumin kur nuk kërkohet fuqi maksimale.

SUV-i i ri do të prezantohet në pranverën e vitit 2022.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit