7.2 C
New York
Friday, December 1, 2023

Buy now

Redaktorja e “New York Times” jep dorëheqje, kundërshtonte luftën e Izraelit

Redaktorja e “New York Times Magazine” dha dorëheqjen në mënyrë dramatike të enjten në shenjë proteste ndaj asaj që ajo e quan “luftën e mbështetur nga SHBA kundër popullit të Gazës”.

Kam dhënë dorëheqjen si redaktore e poezisë e The New York Times Magazine,” njoftoi Anne Boyer në një postim në Substack. “Lufta e shtetit izraelit e mbështetur nga SHBA kundër popullit të Gazës nuk është një luftë për askënd. Nuk ka asnjë siguri në të apo prej saj, as për Izraelin, as për Shtetet e Bashkuara apo Evropën, dhe veçanërisht jo për popullin e shumtë hebre. shpifur nga ata që pretendojnë rrejshëm se luftojnë në emër të tyre, fitimi i vetëm i tij është fitimi vdekjeprurës i interesave të naftës dhe prodhuesve të armëve.”

Ndërsa letra e saj nuk përmend Hamasin dhe as 1200 izraelitët që grupi terrorist vrau më 7 tetor, Boyer tha se palestinezët “kanë rezistuar gjatë dekadave të okupimit, zhvendosjes së detyruar, privimit, mbikëqyrjes, rrethimit, burgosjes dhe torturës”.

Për shkak se status quo-ja jonë është vetë-shprehja, ndonjëherë mënyra më efektive e protestës për artistët është të refuzojnë,” u tha Boyer lexuesve. “Unë nuk mund të shkruaj për poezinë mes toneve “të arsyeshme” të atyre që synojnë të na ambientojnë me këtë. vuajtje të paarsyeshme. Jo më eufemizma kot. Nuk ka më peizazhe ferri të dezinfektuara verbalisht. Nuk ka më gënjeshtra luftarake”.

Nëse kjo dorëheqje lë një vrimë në lajme sa është poezia, atëherë kjo është forma e vërtetë e së tashmes,” shtoi ajo.

New York Times nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës së Fox News Digital për koment.

Boyer nuk është dalja e parë nga revista si rezultat i luftës Izrael-Hamas. Shkrimtarja e revistës NYT, Jazmine Hughes dha dorëheqjen pasi thuhet se u qortua për nënshkrimin e një letre të hapur që deklaronte se Izraeli ishte fajtor për “aparteid dhe gjenocid”. Nënshkrimi i letrës ishte në kundërshtim me politikat e protestës publike të gazetës. Shkrimtari i revistës New York Times, Jamie Lauren Keiles, gjithashtu dha dorëheqjen pas nënshkrimit të letrës.

Letra e hapur thërriste në fakt The New York Times me emër, duke kritikuar bordin e saj editorial për shkrimin “ajo që Izraeli po lufton për të mbrojtur është një shoqëri që vlerëson jetën njerëzore dhe sundimin e ligjit”.

“Ne dënojmë ata në industritë tona që vazhdojnë të mundësojnë aparteidin dhe gjenocidin”, thuhej në letër. “Ne nuk mund të krijojmë një Palestinë të lirë, por së bashku duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të hedhur poshtë narrativat që qetësojnë bashkëfajësinë perëndimore në spastrimin etnik.”

Shkrimtarët e New York Times Magazine Jazmine Hughes dhe Jamie Lauren Keiles dhanë dorëheqjen pasi nënshkruan një letër të hapur që dënonte Izraelin për “aparteid dhe gjenocid”.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit