16.2 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

Putini betohet për herë të pestë si president i Rusisë

- Advertisement -

Vladimir Putin është betuar sot si president i Rusisë në një ceremoni luksoze në Kremlin, duke nisur një mandat të pestë rekord me më shumë pushtet se kurrë më parë.

Shefi 71-vjeçar i Kremlinit ka udhëhequr Rusinë që nga fillimi i shekullit, duke siguruar një mandat të ri gjashtë-vjeçar në mars, pasi fitoi zgjedhjet presidenciale pa çdo kundërshtim.

Zyrtarë qeveritarë dhe diplomatë të huaj në Moskë janë ftuar në ceremoni, përfshirë ambasadorin francez Pierre Levy, i cili pritej të marrë pjesë.

Vende të tjera evropiane, përfshirë Poloninë, Gjermaninë dhe Republikën Çeke, kishin sinjalizuar se nuk do të dërgojnë përfaqësues në mes të tensioneve të acaruara për konfliktin në Ukrainë.

Fitorja dërrmuese prej 87 për qind e Putinit në zgjedhjet presidenciale u provua nga shumica e vëzhguesve ndërkombëtarë dhe u hodh poshtë si e manipuluar nga opozita dhe grupet e të drejtave.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit