9.3 C
New York
Tuesday, March 28, 2023

Buy now

Pse xhamat e pasmë të disa makinave nuk ulen deri në fund?

 

Pse xhamat e pasmë të makinave nuk ulen deri në fund?

Vite më parë ekzistonte një teori dhe një parafilologji se xhamat e pasmë të makinave nuk ulen deri në fund, në mënyrë që fëmijët të mos nxirrnin duart dhe të mos ishin në rrezik. Megjithatë, ky nuk është realiteti. As kjo nuk është arsyeja pse xhamat e pasmë në disa makina nuk rrokullisen plotësisht.

Pra, me të vërtetë, ka të bëjë me ndërtimin e trupit. Harqet e pasme si dhe hapja e derës së pasme përcaktojnë, në fakt, ajo përcakton nëse hapja e dritares do të arrijë deri në fund apo jo. Më konkretisht, nëse prerja e derës është e mprehtë përpara, atëherë ajo parandalon që dritarja të zbresë deri në fund. Në thelb, ajo bie mbi tendë kur dera është e mbyllur.

Megjithatë, në makinat moderne tani, dhe veçanërisht në ato të klasës së vogël dhe të mesme, ky fenomen tani është më i rrallë. Dimensionet janë rritur, si dhe dyert që kanë vrimën e tyre. Pra, duke vendosur vrimën në pjesën e pasme të derës së pasme, dritarja ka një sipërfaqe më të vogël. Kjo, e kombinuar me madhësinë më të madhe të derës, mund të ulet deri në fund dhe të futet në të./abcnews.al/

 

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit