2.8 C
New York
Wednesday, November 29, 2023

Buy now

Profesori i pensionuar serb: Vuçiq bëri gabime më të mëdha me Kosovën, kjo me Radoiçiqin ishte “kashta e fundit”

Rikthimi në qendër të vëmendjes së ish-bashkëpunëtorëve Sheshel dhe Nikoliç dëshmon se radikalët nuk hoqën dorë nga ideologjia e tyre bazë edhe kur “ndryshuan rrobat” dhe themeluan SNS. Tani maskat po i hiqen patjetër. SNS është e djathtë, po rikthen në lojë kriminelët e luftës të dënuar ligjërisht Vojislav Sheshelj dhe Toma Nikolić, i cili ishte një figurë e parëndësishme. Më shumë se më parë thuhet se armiqtë këtu janë ata që thonë se në Srebrenicë ka pasur gjenocid, se Kosova nuk është më në Serbi”.

Kështu thotë thotë profesori i pensionuar serb Rade Veljanovski. Ai për portalin malzez Mportal, flet për politikën e gabuar rajonale të Beogradit

Sipas tij, Vuçiq bëri gabime më të mëdha me Kosovën, kjo me Radoiçiqin ishte “kashta e fundit”.

“Megjithatë, Evropa ndonjëherë luan një lojë ambivalente sepse është e rëndësishme që ajo të zgjidhë problemin: kjo do të thotë se Serbia duhet të pajtohet me faktin se Kosova është e pavarur dhe të krijojë një marrëdhënie me Kosovën në këtë kuptim”.

Fatkeqësisht, sipas tij midis partive opozitare serbe nuk ka mjaftueshëm aktorë të fortë politikë që (nëse vijnë në pushtet nesër) do ta zgjidhin atë problem siç e pret Evropa.

“Prandaj Evropa po e sheh me gishta Vuçiqin, i cili deri tani ka qenë bashkëpunues, edhe pse bën deklarata kontradiktore. Radoiçiq, i cili qëndron pas qeverisë në Serbi, fluturoi si provë për të parë se çfarë do të ndodhte dhe nëse Vuçiq do ta shihte përmes gishtave për këtë”.

Sipas Veljankovskit, Evropa tani po i bën më shumë presion Albin Kurtit dhe autoriteteve të Kosovës që më në fund të marrin një vendim për bashkimin e komunave serbe – që tani quhet bashkim i komunave me shumicë serbe.

“Nëse e pranojnë atë koncept dhe statutin e atij komuniteti, atëherë Serbia nuk do të ketë më asnjë arsye në duart e tyre. Si dhe kur do të përfundojë gjithçka është një pyetje e madhe, por Evropa dëshiron që ajo të përfundojë sa më shpejt të jetë e mundur, sepse po zgjat shumë dhe po destabilizon të gjithë rajonin”

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit