10.5 C
New York
Thursday, April 18, 2024

Buy now

Procesi shtetëror: Afër regjistrimi, komunitetet s’dinë gjë

- Advertisement -

Numërimi së parapthi ka nisur.

Nga 5 prilli do të fillojë procesit i regjistrimit të popullsisë, banesave e ekonomive familjare në krejt territorin e Kosovës.

E kur kanë mbetur edhe 5 ditë deri tek dalja e ekipeve në terren, pakicat duket se kanë fare pak informacion për këtë proces. Të paktën ata në lagjën Brekoc ku jetojnë nga komunitetet romë, ashkali e egjiptian në Gjakovë.

Klanit ata i konfirmuan të dielën, se u ka munguar informimi nga institucionet.

Dikush po mendon se këta u diskriminuan krahasuar me komunitetet tjera. Por edhe pse pa shumë dijeni për procesin, këtë do i përgjigjen pozitivisht.

Mungesa e fushatave senzibilizuese po kritikohet edhe nga organizata joqeveritare “Activism Roots” në Gajkovë.

Regjistrimi i popullsisë do të zgjasë deri më 17 maj, dhe realizohet për herë të parë pas vitit 2011.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit