0.9 C
New York
Thursday, February 22, 2024

Buy now

Presidenti i Polonisë infektohet me koronavirus për së dyti

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda, ka dalë pozitiv në testin për koronavirus, njoftoi një ndihmës i tij i lartë të mërkurën, pasi disa persona përreth tij gjithashtu u infektuan.

“Presidenti ndihet mirë, nuk është i sëmurë seriozisht dhe ndodhet nën mbikëqyrje të vazhdueshme mjekësore”, tha ndihmësi i tij, Pawel Szrot, duke shtuar se Duda ndodhet në izolim.

Duda ishte infektuar me koronavirus edhe në tetor të vitit 2020, shkruan Reuters

Ndryshe, Polonia ka raportuar numër më të ulët të rasteve ditëve të fundit, por ky mund të jetë efekt i zvogëlimit të numrit të testimeve në periudhën e festave.

Varianti Omicron ende nuk është përhapur shumë në Poloni. Ministria e Shëndetësisë tha të martën se vetëm 2.5 për qind e rasteve janë me këtë variant, por pritet që ai të bëhet mbizotërues nga fundi i janarit.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit