9.3 C
New York
Tuesday, March 28, 2023

Buy now

Pesë rregulla të rëndësishme për kujdesin ndaj çantave

Produktet prej lëkure kanë qenë prej kohësh një shenjë e shijes së mirë dhe pasurisë.

Ndonjëherë është e trishtueshme të shohësh një vajzë të veshur mirë duke ecur në rrugë me një çantë lëkure të konsumuar. Për të mos ju ndodhur e njëjta gjë, mësoni të kujdeseni për gjënë tuaj të preferuar dhe gjithmonë do të dukeni mirë me të.

Kujdesi për një çantë lëkure është një procedurë shumë e thjeshtë, sepse gjëja kryesore është të kuptoni se çfarë mund dhe nuk mund të bëhet.

Rregulli i parë

Gjëja e parë që i nevojitet lëkurës është oksigjeni. Në asnjë rast çantat nuk duhet të mbahen në dollapë nën shtresa kuletash apo sendesh të tjera, e sidomos mos vendosni çanta lëkure në çanta të thjeshta, sepse materiali i çantës nuk e lë të “marrë frymë”.

Rregulli i dytë

Një tjetër gjë që i duhet çanta është që ta lagni herë pas here me kremra dhe spërkatje speciale që mund t’i japin një pamje me shkëlqim, si dhe ta mbajnë materialin të butë. Nuk do të jetë problem të blini një krem ​​të veçantë për çantën tuaj në dyqanet e qytetit tuaj. Konsulentët do t’ju tregojnë se si të lubrifikoni më mirë çantën tuaj prej lëkure. Vini re se nuk duhet të përdorni solucione me përmbajtje të lartë alkooli për të fshirë çantën.

Rregulli i tretë

Së treti, kini kujdes me diellin. Përpiquni ta mbani çantën larg nga rrezet e diellit direkte gjatë ruajtjes së saj. Përveç kësaj, drita nga llamba elektrike mund të jetë gjithashtu e dëmshme për çantën.

Rregulli i katërt

Kujdesi për një çantë lëkure përfshin gjithashtu kujdes gjatë tharjes së saj mos e lini pranë një ngrohëse. Kur pastroni çantën, përdorni një leckë të thatë, pasi lagështia mund të jetë e dëmshme për çantën. Nëse është e mundur, mbrojeni çantën nga lagështia, por kjo është jashtëzakonisht e vështirë, sepse është e vështirë të fshiheni nga bora dhe shiu, dhe aq më tepër të parandaloni që çanta të laget.

Rregulli i pestë

Këshillat për kujdesin e çantave prej lëkure mund të ndryshojnë. Por është gjithashtu e rëndësishme të respektoni vetëm madhësinë e çantës dhe sasinë e asaj që vendosni në të. Mundohuni të mos e mbushni çantën me shumë gjëra, sepse mund të humbasë formën e saj, dorezat e çantës mund të grisen.

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit