25.2 C
New York
Wednesday, July 17, 2024

Buy now

Pesë pajisjet teknologjike që “ranë në sy” në vitin 2021

- Advertisement -

Nga tastierat te telefonat celularë, te pajisjet që “vishen” – ne do t’ju tregojmë pajisjet e teknologjisë që na ranë në sy këtë vit.

Pavarësisht pandemisë, shumëçka ka ndodhur në tregun e teknologjisë këtë vit.

Këto pajisje zgjuan interesin tonë:

1. Switch OLED

Pritja për Nintendo-n e përfolur dhe të pritur “Switch Pro” me lojëra 4K ishte fillimisht e madhe.

Zhgënjimi ishte edhe më i madh kur Nintendo prezantoi në vend të tij Switch OLED, i cili ndërtoi një ekran OLED në vend të një ekrani LC.

Në rrjetet sociale, tastiera e re jo vetëm që shkaktoi komente urrejtjeje, por edhe thirrje për bojkot.

Megjithatë, nëse mbani në duar Switch OLED, do të vini re shpejt se ai është refuzuar gabimisht.

Modeli është në dispozicion online nga 427.89 euro.

2. Apple AirTag

AirTag-et e Apple që së shpejti bënë “trazira” pas lançimit. Në fakt, ata duhet të ofrojnë një mënyrë të thjeshtë për të mbajtur një sy në sendet tuaja dhe për të gjetur shpejt dhe me lehtësi çelësat, kuletat apo edhe kafshët shtëpiake të humbura.

Por së shpejti pati më shumë raste në të cilat pajisjet u keqpërdorën për qëllime përndjekjeje, pra përdoreshin për të gjurmuar njerëzit.

Pasi iPhone kishte funksione anti-përndjekje menjëherë pas lëshimit të AirTags, së fundi u lëshua edhe aplikacioni Android Tracker Detect.

Ai kërkon gjurmues artikujsh si AirTags që janë të ndarë nga pronarët e tyre. Konkretisht, njerëzit që kanë frikë se mos spiunohen me ndihmën e AirTags mund t’i gjejnë këto pajisje.

AirTags është në dispozicion në Amazon, ndër të tjera, për 31,26 euro secila.

3. Fairphone 4

Ndoshta askush nuk do ta kishte menduar se do të kishte edhe një gjeneratë të katërt të Fairphone, veçanërisht pasi shumica e përdoruesve priren të përdorin markat e mëdha dhe të njohura të telefonave celularë.

Qëndrueshmëria duket të jetë një temë e rëndësishme, siç tregon suksesi i Fairphone.

Kompania ishte në gjendje të rriste shitjet e saj në vitin 2020 me pothuajse 90 për qind dhe kështu pothuajse dyfishin e saj. Në total, pothuajse 95,000 pajisje u shitën në vitin 2020.

Disa muaj më parë, kompania publikoi gjeneratën e katërt të Fairphone.

Ky jo vetëm që do të prodhohet në kushte të drejta prodhimi, por ishte gjithashtu telefoni inteligjent i parë elektronik neutral, modular 5G, neutral ndaj mbetjeve, thotë prodhuesi.

E veçanta e tij: mund të riparohet nga vetë përdoruesit.

Bateria, kamera ose ekrani mund të zëvendësohen në mënyrë të pavarur.

Në ndryshim nga markat e tjera, celulari duhet “të zgjasë” sa më gjatë.

Përveç kësaj, Fairphone 4, i cili përdor Android si sistem operativ, vjen me një garanci 5-vjeçare.

Telefoni celular mund të blihet nga dyqani online Fairphone për 579 euro.

4. Monitorimi i glukozës

Monitorimi i glukozës është thelbësor, veçanërisht për diabetikët, në mënyrë që të dinë për nivelet e sheqerit në gjak gjatë gjithë kohës.

Një pajisje e tillë që ka marrë shumë vëmendje këtë vit është Levels Health.

Produkti, i cili është i lidhur me një aplikacion, nuk është një produkt mjekësor, por një produkt i stilit të jetesës për atletët dhe, sipas Levels, nuk është i destinuar për diagnostikim ose trajtim.

Levels Health aktualisht është ende në beta dhe duhet të lançohet në vitin 2022.

Sipas TheVerge, tashmë janë mbi 100,000 njerëz në listën e pritjes.

Nëse jeni të interesuar, mund të regjistroheni paraprakisht në programin Levels Metallic Fitness.

5. Incus Nova

Veshja shumësportive Incus Nova mund të mos jetë e njohur për të gjithë, por nuk është më pak interesante.

Është një pajisje e vogël e bazuar në sensorë që është ngjitur në pjesën e pasme dhe gjurmon performancën gjatë notit, vrapimit ose çiklizmit.

Ndryshe nga një orë inteligjente, pajisja mund të monitorojë lëvizjen e të gjithë trupit dhe të japë këshilla se si ta rregulloni atë në mënyrë që të jetë më efikase dhe e butë.

I gjithë sistemi Trisport kushton ekuivalentin e rreth 585 euro (plus kostot e transportit) dhe është i disponueshëm direkt nga faqja e internetit e prodhuesit.

A mund të mendoni për një vegël tjetër që tërhoqi vëmendjen këtë vit? Na shkruani në komente.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit