25.2 C
New York
Wednesday, July 17, 2024

Buy now

Huawei thotë se të ardhurat ranë me 29 për qind këtë vit

- Advertisement -

Gjiganti kinez i telekomunikacionit, Huawei tha të premten se të ardhurat e tij vjetore kishin rënë me gati një të tretën nga viti i kaluar, pasi vazhdoi të rëndohej nga sanksionet e SHBA-së që kanë goditur shitjet e saj të ‘smartfonave’.

Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, është kapur në përplasjen e një rivaliteti tregtar dhe teknologjik SHBA-Kinë pasi administrata e ish-presidentit amerikan Donald Trump, u mobilizua për të goditur kompaninë mbi shqetësimet se mund të përbënte një kërcënim për sigurinë kibernetike dhe spiunazh.

Të ardhurat e firmës për këtë vit ranë me 29 për qind nga viti në vit në 99.5 miliardë dollarë, tha kryetari i radhës, Guo Pink në një mesazh vjetor për vitin e ri.

“Në vitin 2021, pavarësisht të gjitha sprovave dhe mundimeve, ne punuam shumë për të krijuar vlera të prekshme për klientët tanë dhe komunitetet lokale”, tha Guo.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit