12.2 C
New York
Sunday, June 4, 2023

Buy now

Përmbytjet në Itali lënë nëntë të vdekur dhe 13 mijë persona largohen nga shtëpitë e tyre

Më shumë se 20 lumenj kanë dalë nga shtrati në Itali, duke lënë nëntë njerëz të vdekur dhe duke detyruar 13,000 të largohen nga shtëpitë e tyre.

Siç raporton BBC, rreth 280 rrëshqitje dheu ndodhën dhe u urdhëruan evakuime të tjera gjatë natës.

Zjarrfikësit ndihmuan banorët të largoheshin nga shtëpitë e tyre, duke përfshirë një grua 97-vjeçare të cilës iu desh të dilte nga dhoma e saj e gjumit me një gomone.

“Ne kemi pasur përmbytje më parë, por kurrë nuk ka qenë kaq e keqe me sa mbaj mend,” tha Lamieri, 74 vjeç, ndërsa largonte baltën nga bodrumi i tij, ku djali i tij ruan produkte për t’i shitur në dyqanin që ai drejton në qendër”.

Tutje thuhet se operacionet e shpëtimit kanë rezultuar të vështira sepse shumë rrugë janë përmbytur dhe shumë qytete kanë mbetur pa energji elektrike.

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit