-0.4 C
New York
Thursday, February 29, 2024

Buy now

Përfitimet shëndetësore nga konsumimi i ujit të kokosit

I mbushur me karbohidrate lehtësisht të tretshme në formën e sheqerit dhe elektroliteve, uji i kokosit ofron përfitime për lëkurën, zemrën, flokët, presionin e gjakut dhe tretjen.

“Uji i kokosit është një pije e shijshme, ushqyese, freskuese dhe natyrale që është jashtëzakonisht e mirë për shëndetin tuaj. Është një pije alternative e mirë në vend të sodës ose pijeve të gazuara. Është një burim i shkëlqyer i vitaminave (A, C) dhe mineraleve ( Ca, K, Mg, Mn), “thotë dietologia, Garima Goyal.

Goyal gjithashtu shtjellon përfitimet e ujit të kokosit:

Ndihmon në ruajtjen e shkëlqimit natyral të lëkurës

Uji i kokosit zvogëlon rrudhat dhe vijat e holla dhe ndihmon në ruajtjen e hidratimit dhe elasticitetit të lëkurës. Pirja e ujit të kokosit çdo ditë jo vetëm që ushqen trupin tuaj me lëndë ushqyese vitale, por gjithashtu mban sëmundjet larg. Ajo funksionon si një ilaç kundër akneve dhe problemeve të tjera të lëkurës gjithashtu.

Një tonik për flokët

Nëse jeni të shqetësuar me rënien e flokëve, ndoshta është një ide e mirë të konsumoni ujë kokosi për të nxitur rritjen e qelizave pasi i mban flokët të fortë duke stimuluar lëkurën e kokës.

Përmirëson tretjen

Uji i kokosit është natyrisht freskues dhe zvogëlon sasinë e natriumit të pranishëm në trupat tanë që është përgjegjës për fryrjen dhe gazrat. Duke qenë i pasur me fibra, ai gjithashtu i jep një nxitje sistemit tonë tretës.

4. Forcon kockat

Uji i kokosit ndihmon në forcimin dhe dendësinë e kockave dhe kështu është i shkëlqyeshëm për të parandaluar shfaqjen e hershme të sëmundjeve si osteoporoza, artriti, osteopenia, etj.

5. Ul presionin e gjakut

Konsumimi i ujit të kokosit parandalon mpiksjen e gjakut dhe ndihmon në kontrollin e niveleve të kolesterolit, raporton Hindustantimes.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit