9.3 C
New York
Tuesday, March 28, 2023

Buy now

Njihuni me Mira Muratin, inxhinieren shqiptare pjesë të projektit të inteligjencës aritificiale që ia kalon edhe Google-it

OpenAI prezantoi “ChatGPT”, prototipin e parë të chatbot me inteligjencë artificiale (AI) që ka tërhequr interesimin e publikut. Pjesë e këtij revolucioni në teknologji është edhe inxhinieria shqiptare që jeton dhe vepron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Mira Murati.

Kjo e fundit më parë ishte zëvendëspresidente e produkteve dhe inxhinierisë për Leap Motion. Ajo iu bashkua “OpenAI” në vitin 2018 dhe aktualisht është Shefe e Teknologjisë në këtë kompani që po rrezikon edhe vetë motorin më të madh të kërkimit në internet – Google.

Murati tashmë ka dhënë disa intervista për media televizive dhe të shkruara teksa ka zbërthyer ChatGPT, ose modelet e transformatorëve gjenerues të bazuara në bisedë është një lloj inteligjence artificiale që lejon përdoruesit të ndërveprojnë me një asistent virtual duke përdorur gjuhën natyrore.

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit