20.1 C
New York
Saturday, June 3, 2023

Buy now

Nisen 3 anijet e para me grurë nga Deti i Zi

Tre anije janë autorizuar sot që të nisin punën në kuadër të shtyrjes së afatit të marrëveshjes së grurit.

Anijet do të eksportojnë grurin e Ukrainës përmes Detit të Zi, bëri të ditur Organizata e Kombeve të Bashkuara.

Kujtojmë se Rusia kishte kërcënuar se do të tërhiqej nga marrëveshja e Detit të Zi nëse nuk do t’i plotësoheshin një listë me kërkesa për të tejkaluar disa pengesa për eksportin e grurit të saj deri më 18 maj.

Ndërkohë, Kremlini pranoi sot se e kishte shtyrë afatin e marrëveshjes me 60 ditë pasi negociatat mes palëve kishin dhënë rezultat.

Marrëveshja mes Turqisë dhe OKB-së u arrit fillimisht për 120 ditë në korrik të vitit të shkuar për të ndihmuar krizën e ushqimit të përkeqësuar nga pushtimi i Ukrainës.

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit