13.2 C
New York
Thursday, February 29, 2024

Buy now

Nis seanca në Këshill të Sigurimit, Kurti përballë Vuçiqit

Hapet seanca e Këshillit të Sigurimit në Kombet e Bashkuara ku pritet që të adresohen disa çështje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Ndërkaq diskutimi pritet të nis çdo minutë, ku fjalën e parë e ka marrë shefja e UNMIK-ut, Karoline Zijade.

Në këtë seancë tashmë janë duke marrë pjesë Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Serbia e ka thirrur seancën emergjente për të diskutuar rreth asaj, që ajo e propagandon për “krizë humanitare” dhe “spastrim të heshtur etnik” pas zbatimit të Rregullores së re të Bankës Qendrore të Kosovës ku ndalohet valuta serbe (dinari).

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit