3.8 C
New York
Monday, March 20, 2023

Buy now

Netanyahu: Nëse nuk ndalet Irani, do të shpërthejë një luftë e tmerrshme bërthamore

Një luftë e tmerrshme bërthamore do të shpërthejë nëse bota nuk e ndalon Teheranin të sigurojë armë atomike.

Kështu deklaroi kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu në fjalimin e tij të parë drejtuar popullit iranian të enjten mbrëma.

“Nëse Irani siguron një armë bërthamore, ky do të jetë një problem me të cilin do të përballemi të gjithë ne. Do të ndryshojë botën”, tha ai në një intervistë në gjuhën angleze me Iran International me bazë në Washington, e cila u dublua gjithashtu në persisht dhe u transmetua në Iran.

Irani me kapacitet bërthamor do të shkaktojë “kryqëzimin e Lindjes së Mesme me telat e udhëtimit bërthamor”, pasi regjimet e tjera që e kuptojnë rrezikun e një Irani bërthamor do të nxitojnë të armatosen”, theksoi Netanyahu, duke përdorur platformën për të nxitur veprim global në përgjigje të veprimit të Iranit për pasurimin e uraniumit në 84 për qind, që është afër 90 për qind të shkallës së armëve.

te ngjashme

105,454FansLike
12,000FollowersFollow
3FollowersFollow
- Advertisement -

te fundit