19.2 C
New York
Thursday, April 25, 2024

Buy now

Në cilën periudhë të jetës njerëzit janë më të palumtur?

- Advertisement -

Një studim i ri ka treguar se në cilën periudhë të jetës njerëzit janë më të palumturit. Hulumtimi nga David Blanchflower, profesor i ekonomisë në Kolegjin Dartmouth, ka konfirmuar ekzistencën e një krize të moshës së mesme dhe duket se po prek veçanërisht njerëzit mbi moshën 47 vjeç.

Ka një krizë në mes të jetës me nivelin më të ulët të kënaqësisë rreth moshës 50-vjeçare, e cila ishte edhe pika ime më e ulët e lumturisë. Ka prova që gjërat janë përmirësuar për shumicën e njerëzve që atëherë.

Studimi i Blanchflower, i cili mori parasysh gjininë, arsimin, statusin martesor dhe statusin e fuqisë punëtore, mbështet më tej teorinë e “kurbës së lumturisë”, e cila thotë se nivelet tona të lumturisë bien në dekadat e para të moshës madhore dhe më pas arrijnë në fund të të 40-tave. Shumica e njerëzve në fund të të 40-tave kujdesen për prindërit e tyre të vjetër dhe familjen e tyre në të njëjtën kohë.

Blanchflower kohët e fundit botoi dy punime që analizonin nivelin e lumturisë dhe pakënaqësisë gjatë jetës së një personi. Pas shqyrtimit të të dhënave nga rreth 500,000 njerëz nga 132 vende, ai zbuloi se për njerëzit në vendet e përparuara, nivelet e lumturisë fillojnë të bien në moshën 47.2 vjeç. Në vendet në zhvillim, njerëzit janë më të pakënaqur në moshën 48.2 vjeçare.

Lumturia individuale është subjektive, por disa faktorë kontribuojnë në një shoqëri të lumtur pavarësisht se ku jeni, sipas Rrjetit të Zgjidhjeve të Zhvillimit të Qëndrueshëm të OKB-së. Për 11 vitet e fundit, organizata joqeveritare ka renditur më shumë se 150 vende bazuar në vetëvlerësimet e qytetarëve të tyre për cilësinë e jetës së tyre, duke përfshirë mbështetjen sociale, të ardhurat, shëndetin, lirinë, bujarinë dhe mungesën e korrupsionit. Së fundmi, një studim i publikuar në “The Journal of Personality” ka zbuluar se, për shumicën e njerëzve në mbarë botën, koha më e lumtur e ditës është rreth orës 19:00. /Top Albania Radio/

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit