33 C
New York
Thursday, June 20, 2024

Buy now

Ndihma ushtarake e Gjermanisë për Ukrainën do të rritet me 3.8 miliardë euro

- Advertisement -

Gjermania planifikon të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën me 3.8 miliardë euro të tjera këtë vit.

Kështu tha një burim për Reuters të martën, duke konfirmuar një raport nga Bild.

Deri më tani, Berlini ka caktuar 7.1 miliardë euro për mbështetjen e Kievit me armë dhe municione këtë vit, por paratë tashmë janë ndarë pothuajse plotësisht për projekte, tha gazeta.

“Nëse duam të bëjmë më shumë, na duhen më shumë para”, tha ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius kur u pyet për financimin ushtarak të Ukrainës gjatë një vizite në një bazë ajrore në Letoni.

Sipas Bild, Pistorius kishte kërkuar fonde shtesë dhe Ministri i Financave Christian Lindner kishte sinjalizuar mbështetjen e tij, në pritje të miratimit përfundimtar nga parlamenti në qershor.

Një burim i ministrisë së financave nuk konfirmoi numrin e saktë, por shtoi se mbështetja për Ukrainën nuk do të dështonte për shkak të ministrisë.

Sipas raportit, Pistorius ka kërkuar që të ndahen 15 miliardë euro për ndihmë ushtarake për Kievin në buxhetin e Gjermanisë për vitin 2025, i cili është duke u negociuar në këtë moment.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit