29.8 C
New York
Wednesday, June 19, 2024

Buy now

Murati: Investimet e mërgatës po rriten dita ditës, së shpejti lansojmë një instrument të ri

- Advertisement -

Ministria i Finacave, Hekuran Murati ka paralajmëruar lëshimin e një instrumenti të ri, i cili sipas tij do të mundësoi edhe më shumë rritjen e investimeve nga mërgata.

Ai ka thënë se investimet e mërgatës po rriten çdo ditë në fusha të ndryshme.

“Numri i bashkatdhetarëve që po kthehen të investojnë e punojnë në Kosovë po rritet dita ditës. Këtë e shohim pothuajse në të gjithë sektorët – duke filluar nga shërbimet digjitale, energjia e ripërtërishme, e deri te bujqësia. Së shpejti do të lansojmë një instrument të ri që do të mundësojë katalizimin dhe rritjen e mëtutjeshme të investimeve të mërgatës sonë në atdhe. Sepse bashkatdhetarët tanë e njohin potencialin zhvillimor të vendit më mirë se cilido investitor tjetër i huaj. Qeveria për zhvillim”, ka shkruar Murati.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit