29.8 C
New York
Tuesday, June 18, 2024

Buy now

MPJD njofton shtetet e QUINT-it pas arrestimit të kosovarit në Merdar

- Advertisement -

Pas arrestimit të një qytetari nga Kosova nga ana e autoriteteve të Serbisë, ka reaguar Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës.

Në njoftimin e MPJD-së thuhet se Zyra Ndërlidhëse e Republikës së Kosovës në Serbi menjëherë i ka njoftuar misionet diplomatike të Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe dhe të shteteve tjera në Beograd si dhe i ka dërguar kërkesë zyrtare Zyrës Ndërlidhëse të Serbisë në Kosovë për konfirmim të arrestimit dhe për ofrimin e detajeve tjera relevante, në të cilën kërkesë është përfshirë edhe Delegacioni i Bashkimit Evropian në Serbi.

MPJD për këtë arrestim ka njoftuar dhe shtetet e Kuint-it në Kosovë.

“Gjithashtu do tё paraqes kёrkesё zyrtare autoriteteve serbe pёr tё lejuar Ambasadorin Jashari ta vizitojё z. Tefik Mustafa, nё mёnyrё qё shteti dhe Qeveria e Republikёs sё Kosovёs tё njoftohet mё konkretisht pёr trajtimin qё po i bёhet z. Mustafa nga organet serbe”, thuhet në njoftim.

MPJD ka dënuar ashpër ndalimin, arrestimin dhe keqtrajtimin e qytetarëve të Kosovës dhe njëkohësisht i bën thirrje Bashkësisë Ndërkombëtare që të ndërmarrë hapa konkret për lirimin e menjëhershëm të Tefik Mustafës.

“Njëkohësisht të kërkojë përgjegjësi nga shteti serb për këto veprime arbitrare dhe destruktive dhe që bien ndesh me konventat ndërkombëtare për të drejtat e njeriut”.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit