23.2 C
New York
Tuesday, May 28, 2024

Buy now

Mozilla i bën thirrje Meta të godasë keqinformimin në WhatsApp

- Advertisement -

Në 2024, 4 miliardë njerëz – rreth gjysma e popullsisë së botës – në 64 vende të botës përfshirë SHBA-në dhe Indinë, do të shkojnë drejt zgjedhjeve.

Kompanitë e mediave sociale si Meta, YouTube dhe TikTok, kanë premtuar të mbrojnë integritetin e zgjedhjeve. Por ai që i mungon këtij premtimi është aplikacioni komunikimit WhatsApp.

“Pothuajse 90 përqind të ndërhyrjeve të Meta për zgjedhjet janë bërë në Facebook dhe Instagram,” tha një hulumtues i Mozillai fokusuar në integritetin e platformave.

Përgjatë 10 viteve WhatsApp, të cilin Meta e bleu në 2014-ën për 19 miliardë dollarë, është bërë një prej formave më popullore të komunikimit.

Në 2020 WhatsApp kishte më shumë se 2 miliardë përdorues në mbarë botën duke lënë pas thuajse çdo rrjet tjetër social me përjashtim të Facebook.

Mozilla i bëri thirrje Meta të bëjë ndryshime në mënyrën sesi funksionon WhatsApp gjatë periudhës së zgjedhjeve.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit