1.6 C
New York
Thursday, December 7, 2023

Buy now

Modelja i mbijeton sulmit në Izrael, fshihet nën të dashurin e vdekur

Noam Mazal Ben-David kujton skenat e përgjakshme në ditën e parë të sulmit nga grupi militant Hamas ndaj Izraelit gjatë festivalit muzikor.

David Neman u vra në një festival muzikor në Izrael dhe modelja qëndronte pa lëvizur nën trup në rast se do të mbijetonte.

Noam u qëllua në këmbë dhe ijë, dhe megjithëse mendonte se nuk do të mbijetonte, dy orë më vonë rreziku kishte kaluar.

Ajo aktualisht është duke u rikuperuar në spital dhe ka rrëfyer përvojën e saj tronditëse.

Festivali në shkretëtirën në jug të Izraelit filloi me shpërthime të forta që ata menduan se ishin fishekzjarre, kështu që ata nuk e lanë veten të shpërqendroheshin. Kur filluan ta regjistronin me celular, e kuptuan se ishte një sulm i dhunshëm.

Hamasi nisi një fushatë të përgjakshme kundër rreth 3000 izraelitëve që ishin mbledhur atje. Ata u përpoqën të arratiseshin, por ishte tepër vonë. Ata u fshehën në një cepë. “Ne hymë dhe më pas ata hodhën një granatë. Ne e dinim që të gjithë atje ishin të vdekur,” përshkroi Noam.

Edhe i dashuri i saj u qëllua në gjoks, ndërsa ajo ishte e shtrirë sipër tij, mbijetoi për mrekulli dhe më vonë u gjet nga IDF.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit