21.9 C
New York
Friday, June 14, 2024

Buy now

Mercedes njofton 800 mijë pronarët e këtyre llojeve te veturave për defektin që mund të shkaktojë zjarr

- Advertisement -

Gjigandi gjerman Mercedes-Benz ka njoftuar pronarët e makinave luksoze të tij, lidhur me një problem teknik si rezultat i të cilit mund të shkaktohet zjarr.

Çështja u gjurmua në rrjedhje të mundshme në pompën e ftohësit që mund të ngrohte komponentët, bëri të ditur Daimler.

Lajmi u raportua fillimisht nga gazeta gjermane Bild, e cila botoi një kopje të një letre që Daimler i dërgoi rreth 800 mijë pronarëve të Mercedes-Benz të prekur nga defekti që thoshte “rreziku i një zjarri nuk mund të përjashtohej”.

Daimler konfirmoi se letra ishte autentike.

Ai shtoi në letër se pjesët e nevojshme për të rregulluar problemin nuk ishin të disponueshme menjëherë, kështu që një tërheqje nuk ishte e mundur për momentin, por do të lansohej sapo të bëheshin të disponueshëm komponentët.

“Ndërkohë, automjeti i prekur duhet të drejtohet në një mënyrë veçanërisht të kujdesshme dhe përdorimi duhet të reduktohet në minimum”, thuhet në letër.

Daimler nuk mund të konfirmonte raportin e Bild se 800,000 automjete u prekën.

“Pronari i një automjeti të prekur nga një tërheqje duhet gjithmonë të kontaktojë menjëherë partnerin më të afërt të shërbimit të Mercedes-Benz,” tha kompania në një deklaratë.

Sipas Daimler, modelet e prekura janë të caktuara GLE/GLS (167 platformë), C-Class (205 platformë), E-Class (213 platformë), S-Class (222 platformë), S-Class (223 platformë), E-Class Coupe/ Convertible (238 platformë), GLC (253 platformë), CLS (257 platformë) dhe G-Class (463 platformë).

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit