22.9 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Më shumë se 30 mijë ushtarë ukrainas janë vrarë që nga fillimi i luftës me Rusinë

- Advertisement -

Më shumë se 30 mijë trupa të Ukrainës kanë vdekur që nga fillimi i pushtimit rus, sipas një grupi qytetar ukrainas.

Numri i humbjeve zakonisht mbahet si sekret shtetëror në Kiev, pasi beson se zbulimi i këtij numri mund të dëmtojë përpjekjet për luftë, shkruan Sky News.

Por duke përdorur projektin Libri i Kujtesës – i cili ka gjurmuar numrin e vdekjeve që nga pushtimi i parë i Rusisë në vitin 2014 – historiani Yaroslav Tynchenko dhe vullnetari Herman Shapovalenko thanë se ishin në gjendje të konfirmonin disa shifra.

Sipas vlerësimeve të tyre janë mbi 24,500 vdekje luftarake dhe jo luftarake.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit