28.2 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Maqedoni e Veriut, KSHZ: Dalja deri në orën 13:00 për zgjedhjet presidenciale rreth 24%, parlamentare mbi 25%

- Advertisement -

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoni të Veriut ka bërë të ditur se deri në orën 13:00 në zgjedhjet presidenciale kanë dalë për të votuar 302.158 respektivisht 23.95 për qind.

Dalje më të madhe deri më tani për zgjedhjet presidenciale ka në Kriva Plankë, me 46,44%, ndërsa dalja më e ulët për zgjedhjet presidenciale është në Likovë, me 3,28%.

“Krahasuar me raundin e dytë të Zgjedhjeve presidenciale në vitin 2019 kemi rritje të daljes prej 3,49 % në këto zgjedhje. Ndërsa, krahasuar me raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale 2024 kemi ulje prej 0,7 %”, njoftuan nga KSHZ-ja.

Sa u përket zgjedhjeve parlamentare deri në orën 13:00, nga numri i prej зa përgjithshëm i regjistruar 1 207.922 në këto 2.348 vendvotime, kanë votuar 312.070 respektivisht, 25,84%. Dalje më e madhe për momentin për zgjedhjet parlamentare ka në Krivogashtan, me 48,65 %, ndërsa dalja më e ulët për zgjedhjet parlamentare është në Mavrovë dhe Rostushë, me 11,91 %./tvklan.mk

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit