28.2 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Kastrati: Kurti është fajtor për kushtet shtesë rreth anëtarësimit në Këshill të Evropës

- Advertisement -

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Ardian Kastrati, ka thënë për Ekonomia Online se kryeministri Albin Kurti është fajtor për kushtet shtesë rreth anëtarësimit në Këshill të Evropës. Kurtin, Kastrati e quan “prodhues të krizave artificiale”, ndërsa e fajëson edhe për gjendjen ekonomike e korrupsionin në vend.

“Mendoj që Kosova është stërngarku me punën e asocacionit me kushtë për Këshillin e Evropës mirëpo faji për mos pranimin në KiE është i Albin Kurti sepse Albin Kurti ka prodhu kriza artficiale katër vite të mandatit të vet për me ik gjendjes reale në terren që është vrafërnia korruspsioni dhe degradimi ekonomik asnjë projekt të vetëm në një, dhe nën 2 me bo njëfar ekspzizimi nderkombetar se ky ka kogja deshirë me u ekapozu pak nërpemjet mediave ndërmombetare mu bë kinsenjëfar aktori”, ka thënë Kastrati.

Deputeti i PDK-së ka deklaruar se për fajin e Kurtit, Kospva po e humb shansin për tu anëtarësuar në këtë organizatë.

“Fatkeqësisht në emer të krejt kesaj lojë dhe tash së fundi këtë refuzim që beri draftin për me dërgu në kushtetuse i bie që faji është te qeveria Kosoves jo për shkak të refuzimit të draftit si proces po përshkak të mënyres se si është sjell Albin Kurti me partneret tanë strategjikë nderkombetar. Është dëm teper i madh i jashtëzakonshëm humbja e këtij rasti për KiE dhe kjo i faturohet vetëm Albin Kurtit”

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit