16.2 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

Maldini: Në Itali nuk mund ta shoh kurrë veten në një klub tjetër përveç Milanit

- Advertisement -

Paolo Maldini ka reflektuar mbi eksperiencën e tij të fundit si drejtor në Milan, ofertën nga Paris Saint-Germain dhe pse nuk shkon më në San Siro.

Ish-mbrojtësi legjendar, i cili kaloi gjithë karrierën e tij 24-vjeçare si lojtar me kuqezinjtë, u kthye në klub në vitin 2018 pas pensionimit të tij, duke punuar si drejtor teknik.

Një figurë e njohur në mesin e fansave, ai luajti një rol vendimtar në ndërtimin e projektit të tyre të ri.

Maldini ndihmoi në sjelljen e një numri figurash kyçe në Milano vitet e fundit, duke përfshirë Theo Hernandez, Mike Maignan dhe Rafael Leao, por u hoq nga pronarët e rinj Gerry Cardinale dhe RedBird në qershor të vitit të kaluar, një vendim që tërboi tifozët.

Duke folur me Alessandro Alciato dhe Lega Serie A, Maldini diskutoi përvojat e tij si drejtor në Milano.

“E kuptova që doja të bëhesha drejtor kur më thirrën, jo gjithmonë e ke idenë e qartë se çfarë dëshiron të bësh, por u përpoqa të kuptoja atë që nuk doja të bëja. Nuk doja të bëhesha trajner, nuk doja të punoja në televizion”, u shpreh fillimisht Maldini.

“Kur më erdhi rasti, e analizova me kujdes, me Leonardon gjeta një person me të njëjtat parime dhe ideale si unë, gjithmonë flasim për punën ekipore brenda një klubi”.

“Zgjodha të jem drejtor para së gjithash sepse ishte Milani, më pas me përvojën 31 vjeçare që kam pasur, kisha gjëra për të treguar dhe mësuar”.

“Pastaj është vetë puna, e cila është krejtësisht e ndryshme nga ajo që pritet. Milan, kombëtare apo gjetkë? Itali, nuk do të mund ta shihja kurrë veten në një klub tjetër përveç Milanit”.

Maldini zbuloi distancën që mban nga Milani pas shkarkimit të tij vitin e kaluar.

“Jo, nuk shkoj më, është logjike. Unë ndjek Monzën dhe Empolin, ku luajnë fëmijët e mi. Kam krijuar shumë marrëdhënie, është çështje marrëdhëniesh. Ajo që krijuam nuk ishte vetëm një ekip fitues, por edhe shumë marrëdhënie me lojtarët”.

“Rreth 35 kanë ardhur gjatë pesë viteve, me secilin prej tyre u krijua një marrëdhënie e veçantë. Kur shoh krahun e majtë të Milanit, është me të vërtetë një spektakël”.

Gjatë së njëjtës intervistë, Maldini pranoi se fitimi i Topit të Artë nuk ishte kurrë një objektiv në karrierën e tij.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit